| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de sfatul unui meserias in constructii. Cum adera un adeziv de gresie si faianta (sa zicem CM11) la polistirenul extrudat? In caz ca se lipeste, cat de trainica e lipirea in comparatie cu folosirea unui adeziv gen CT85 (care nu sunt sigur daca e si pentru extrudat sau doar pentru expandat). Pun aceasta intrebare in ideea de a lipi extrudatul sub buiandrugul ferestrei (la interior), dar incercand sa evit folosirea diblurilor pentru ca ar insemna sa dau gauri in beton. Ar fi mai bine sa folosesc Rigips in loc de extrudat? S-ar lipi mai bine? (chiar daca are greutate mai mare?)

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Se lipesc amandoua, diferenta e ca polistirenul mai si izoleaza! Iar CT85 e mai buna decat CM11 care e pentru gresie/faianta! Exista si adeziv special pentru extrudat dar e mult mai scump... poti folosi linistit CT85! Bafta!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Folosesti ce ai, nu e mare stres.
Daca ai Super Rigips, este cel mai bun. Apoi ar fi adezivul de polistiren, urmat de cel de gresie. Daca e si pe baza de ciment alb, e si mai bine. Oricare va sustine fara probleme greutatea extrudatului. Si da, poti folosi linistit si rigips in locul lui.

| wildthing a răspuns:

Multumesc frumos amandurora...probabil o sa merg pe varianta unui adeziv de tip mortar...cel la tub, probabil ca m-ar costa mult mai mult.

| lpavel a răspuns (pentru wildthing):

Mult mai mult! Nu stiu de ce ti-e frica asa... dar ma rog. Nu ai vreun prieten cunoscut ceva care cunoaste in domeniu? Intreaba-l si pe el sa vezi ca la fel va zice!

| wildthing a răspuns (pentru lpavel):

Nu cunosc pe nimeni, de-aia incerc sa ma documentez pe net. Si mi-e frica pentru ca am citit undeva ca la polistirenul extrudat nu prea adera asa bine adezivii de tip mortar...si vreau sa fiu sigur ca nu va cadea, mai ales ca am inteles ca extrudatul se si dilata destul de mult la diferentele de temperatura, deci trebuie sa las probabil si niste rosturi. In plus, exista anumite goluri cu o adancime care ajunge poate si la 3-4 cm adancime...si trebuie sa vad ce mortar folosesc pentru a le umple, si abia dupa ce le aduc cat de cat la drept, sa lipesc extrudatul.

| lpavel a răspuns (pentru wildthing):

In parte e adevarat ce ai citit... dar nu trebuie sa te sperii si nu trebuie sa te complici nici cu dilatarea pentru ca adezivul pentru polistiren asa e facut sa reziste la asa ceva.
Oricum umple acele goluri cu un mortar tare sau cu un adeziv mai ieftin ca nu-ti trebuie acolo ceva mai bun, lasi sa se intareasca 1-2 zile apoi cand lipesti polistirenul trage adezivul pe polistiren cu o gletiera zimtata cu cea mai mare marime de zimti pe toata suprafata polistirenului si-l fixezi! Poti sa tragi adezivul tot asa si pe glaful unde vine lipit polistirenul si iti garantez ca nu va mai cadea jos de acolo niciodata! Chiar si tu daca ai vrea sa-l iei jos il vei rupe in bucatele ca altfel NU vei putea! Bafta!

| wildthing a răspuns (pentru lpavel):

Multumesc frumos inca o data! happy

| lpavel a răspuns (pentru wildthing):

Cu placere! happy

| cristi202 a răspuns (pentru lpavel):

Daca ar fi avut pe cineva care sa cunoasca, cu siguranta nu se mai complica ca ii dadea masina de gaurit ca sa puna niste dibluri, si ii explica el ce si cum.

| MeraO a răspuns:

Pentru polistirenul extrudat poti folosi Polistrol premium care se aplica pe toata placa de polistiren