| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o casa de chirpci, daca o daram si o construiesc din bca la fel ca inainte patesc ceva?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi amendat, atat pentru demolare fara autorizatie de demolare, cat si pentru construirea fara autorizatie de construire, conform L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare.

Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa demolezi casa de carpici? Repar-o!
BCA-ul este mai nesanatos si mai prost izolator ca carpiciul de acelasi grosime, cu toate ca este mai "modern".

Iar pentru demolare si constructie ai nevoie de o serie de proiecte si autorizatii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai toate aprobarile, da, risti amenda.

| Violleta2022 a răspuns:

Risti o amenda daca construiesti fara autorizatie de constructie!

| relian a răspuns:

Daca nu te vede nimeni, daca nu afla cei de la primarie nu patesti nimic.Si eu tot la fel sunt laughing sa fac chestii de genul asta sa nu ma vada aia de la primarie. Ziceam fac asa un gard inalt din scanduri din astea f ieftine si dupa asa usor usor faci cate putin, nu te stie nimeni laughing Daca te afla vin aia si te amendeaza, dupa acte, pff trebuie acte sau aprobare de demolare, apoi autorizatie de constructie. Daca faci cum spui cate un perete scapi sigur laughing
Dar stii cum sa procedezi? Eu zic cum as face eu.Dar asta depinde si de acoperis.In sf iti zic cum ma gandeam eu.
In afara de gard, daca ai prin jur copaci sai lasi asa aia te tin ascuns.Eu as face la exterior.Sap la colt in pamant, la inceput la toate colturile, aia nu are ceti face nimeni, poti s-o faci sa te vada oricine.Sapi la colturile casei adanc si bagi beton, poti face gauri si asa din metri in metristiu si eu la 4-5 m o gaura, bagi beton.
Dupa de aici chestia devine cum am zis sa nu fii vazut.Pt ca trebuie sa urci cu stalpii de bebton pana sub acoperis, apoi sai unesti.Sa faci asta poti la spate, acolo nu te vede nimeni si poate sin lateral.Mai greu sa te ascunzi este la fata spre drum.Dar cum am zis sa nu ai vecini care sa te toarne, lasi peretele dinpre drum ultimu.Deci dupa ce faci structura aia de beton zidesti intre, sau poti zidi prima data si zidu sal prinzi dupa de stalpi. Oricum faci un zid aproape zidit linga ala de pamaint.Dar pentru asta trebuie sa legi de acele gropi si centura pe care va sta zidu tau, aia o poti turna la suprafata daca o legi de acei stalpi ce am zis cai pui din 4 in 4 m.Sau ai mai putea face din OSB, da da ai auzit bine placile alea de OSB faci stalpii aia ce am zis eu, uniti si sus, sa aiba legatura, iar intre ei legi impusti prinzi in suruburi profile de metal sau lemn lelturi.Pe acest schelet prinzi palcile de OSB asta la exterior,ijn interior pui vata de sticla sau polistiren, tragi tevi pentru prize si intrerupator si pui la interior rigips, cel mai gros rigips. Apoi la exterior pe acel OSB prinzi o plasa rapiz din ala si dai tencuiala de ciment. Eventual daca ai ceva bani poti prinde in capse si placi de polistiren din ala roz subtire, apoi plasa si incarci ci ciment dar nu subtire, sa se sparga daca atingi, dai incarcatura de ciment gros.Multi nu stiu, multi au auzit de staco, este un cuvnat in engleza si inseamna sa incarci sa tencuiesti cu ciment.Cei mai multi au vazut si spun staco doara la ce fac acum romanii incarcatura aia f subtire ce se pune peste polistiren la exterior.Roamnii cred ca numa ala e staco, dar habar nu au.Staco e de 2 feluri.Ala ce am zis subtire rau, del spargi cu degetu si alt staco cum dadeau romanii incarcatira aia pe chirpici pe caramida.Ambele is staco,amebele is incarcatura,dar tu faci aia groasa,aia e sfanta.
In oricare situatie este nevoie de o fundatie.
Sau daca casa ta din chirpici are fundatie strici cate un zid asa pe rand si faci cum am spus.Dar important in cazul asta,adica sa nu dai cu banii in vant este sa ai fundatie si stalpi la colturi la toate colturile,stalpi de beton cu legatura si sus.
Eu sincer as face asta cu OSB e mai simpla,mai economica,mai rapid de lucrat,nu-ti trebuie meserios, nu trebuie sa fii meserios, si este si buna ca izloator termic si fonic.
Oricum inainte sa te apuci poti pune pe hartie, toate optiunile la fiecare cate te costa materialele si manopera in cazul optiunii care necesita un meserias, adica tot ce nu faci tu matriale si munca pui la fiecare optiune, Apoi stii care e mai ieftina si aia faci.
Iti dau un ex. Daca fci din BCA aia trebuie sa stii cat costa.Eu in loc de BCA as pune OSB la care se adauga profilele alea de metal sau lemn.Tu trebuie sa stii preturile.La exterior atat BCA cat si OSB trebuie sa incarci, deci acolo e clara.La interior BCA trebuie sal incarci cu ciment, iarna o sa fie ca frigider laughing dar asta e.In cazu OSB in loc sa incarci pui rigips, trebuie sa vezi cat costa si sa dai un gled, dar asta faci si la BCA.Deci diferenta este incarcatura fata de rigips.Pretu il cauti tu. Dara iarna poti sa tremuri sau poti sa stai dezbracat tu alegi laughing cam asa trebuie studiat cazul tau.
In orice caz indiferent ce metoda folosesti fara o izolare la interior iarna vei sta can frigider aia este clar.Eu optez pentru pereti din OSB izolati si cu STACO la exterior.Nu imi trebuie meserios, fac singur mai totu laughing si electric si apa si canal totu.
Bine pentru tine probabil suna a ceva curios sau cidat, asta pentru ca nu ai vazut destule la viata ta.Eu am vazut si am facut toate variantele,mai putin astea din chirpici, au caramida bca boltari, pe care le-am vazut si am participat la construcia lor, deci le stiu din RO.Ce fac romanii sunt bani irositi. iarna stai si tremuri usor de frig vorbesc indiferent cata caldura faci laughing.
Sistemele astea ce zic eu cu pereti din rigips si OSB sau alte materiale le fac aia cu capu unde trebuie laughing le fac canadienii, americanii, aia la care temperaturile iarna sunt dealde minus 40 de grade laughing. Romanii si italienii fac pereti din ciment,iar iarna stau si tremura ca le este frig si nu vor sa cheltuie prea mult cu caldura.
Du-te si vezi in Italia ce tampenie fac aia, sau au facut, acum din cate am aflat lea mai vebnit mintea la cap si la aia.Dar pana acum pff pai tu de unde crezi cas ideile astea la romani cu BCA, cu ceramica pe jos prin toata casa si chiar pe pereti? Pai romanii pun in baie si la bucatarie pe pereti ceramica, asta este idei italiana idioata, de acolo romanii au importat toate timpeniile.Tu ai fost in Italia sa-i vezi cum stau si tremura de frig? Du-te sau intreaba p[e romanii care muncesc in italia.Nu vorbesc aici de romanii ca tremura de frig vorbesc de italieni.Eu am fost si i-am vazut.Sa pui ceramica pe pereti si pe podea intr-o tara cum e RO sau chiar Italia este cea mai mare greseala. Ceramica pe jos si pe pereti pui daca ai casa la e cuator laughing acolo da ca e cald mereu si ceramica mai tine de racoare.Dar sa pui astea in RO unde este iarna pff roamnii cum am mai spus-o, iau numai cei rau de prin europa aia fac romanii.Vad la aia si fac si ei ca aia.Pai daca ala e idiot trebuie sa fiu si eu sau cum? Acum am vazut italieni care fac ceva mai normal.Isi pun parchet f gros pe jos, asta este f bine si au peretii facuti din rigips izolati, iar bine. Iara la exterior caramida iar bun si estetic.Dar de abia acu fac unia, dar nici nu stiu cati or fi.SCuze ca am luat-o nitel pe langa intrebarea ta, dar tot de casa tine ce am zis. Sper ca nu te plictisesc, tu oricum faci tot cum crezi tu.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DonGiani a răspuns:

Nu pățești nimic.

| Maskoff a răspuns:

Nu o să mai ai casă din chirpicilaughing asta pățești
Logic că nu poți să îi faci din BCA și acoperișul.
#glumesc. Spor la treaba