| Andreea2239 a întrebat:

Cum adica cota de 3/32 din imobil (apartament )?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este simplu: imparti suprafata imobilului la 32 si inmultesti cu 3 si aceasta este cota de 3/32 din imobil. De ex. imobilul are 64 mp, impartit la 32 este egal cu 2, inmultit cu 3 este egal cu 6 mp, deci 3/32 din acel imobil reprezinta 6 mp. La fel este si cu valoarea, daca imobilul s-ar vinde ai avea cota de 3/32 din pret.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Adica cineva are dreptul la sau detine trei parti din imobil, daca il impartim in treizeci si doua de parti egale. Evident, imobilul ramane intact, nu il faramiteaza nimeni in treizeci si doua de parti. Dar daca imobilul se vinde, persoana primeste trei din treizeci si doua de parti. Daca nu se vinde, decide asupra utilizarii bunului in functie de partile detinute. E clar, sper.

| peperonies a răspuns:

Adica ai usa si ferestrele.