| Florin_Soare_1994 a întrebat:

Am si eu o "problema" cu o centrala termica Ariston! E data in functiune de o saptamana, toate bune si frumoase pana ieri, cand am observat o problema! Centrala este echipata cu un termostat de ambient wireless si un termostat propriu. Termostatul ei propriu, dupa recomandarile celui care a dat-o in functiune, este aproape de maxim, iar pe termostatul de ambient o am setata la 19.5 grade! Desi in camera am 22-23 de grade, in conditiile in care apa calda nu este folosita, centrala functioneaza 3-4 minute, se opreste 4-5 minute. Ce ar putea fi? Este normal?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

O ai setata pe modul Confort.Iti mentine temperatura la apa calda indiferent daca este deschisa sau nu.Seteaz-o pe modul Eco(economic).Va porni doar la deschiderea apei calde la robinet.

| Florin_Soare_1994 explică (pentru darrio2007):

Termostatul de ambient este setat pe modul Economic. LED-urile centralei indica 60 de grade, aceasta se opreste din functionare. Treptat ledurile se sting pana la 40 de grade, apoi centrala reporneste pana se aprinde ledul de 60 de grade. Ciclurile sunt foarte frecvente, gen odata la 5 minute

| darrio2007 a răspuns (pentru Florin_Soare_1994):

Cheama pe cineva specializat pentru verificare.Mai multe nu stiu nici eu.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cred ca e cam greu sa faci temperatura setata de tine, ma refer cea din camera, pentru ca folosesti calorifere.Nu stiu exac cum functioneaza aceste centrale dar nu prea vad sa poti face in camera 19 grade folosind calorifer. Temperaturile setate se obtin atunci cind incalzesti aerul undeva sil introduci in camera, ceva gen aer conditionat.Acolo da cite grade setezi atit se vor face, dupa care aparatul se va opri.La centrala asta cu calorifere acel calorifer va mai radia caldura si dupa oprirea centralei si probabil de aia se urca la 22 de grade cit spuneai.Seteaza si tu ceva mai jos.Referitor la 60 de grade alea de la centrala ca porneste se opreste etc s-ar putea nu stiu sigur, ca acel termostat sa aiba si cred ca are, cum sa-i zic are setata o diferenta de grade cind sa porneasca.De exemplu este pusa sa plece la 60 de grade.Ei daca sa zic sint la centrala 60 de grade nu ar trebuie sa plece. Daca sint 59 nu trebuie sa plece, daca sint 58 de grade la fel n-ar trebuie sa plece.Deci are undeva sa setezi la cite grade diferenta sa plece.Setarile se fac din termostatul ala al centralei si poate si din ala al tau.De ex daca acolo ai setat ca diferenta de plecare 1 grad iti dai seama ca centrala aia pleaca, se opreste, pleaca se opreste asa in cicluri f scurte.Treb ca diferenta sa fie destul incit sa se evite chestiile astea.Eu iti spun cum este la aerul conditionat la termostatele folosite acolo si la caldura, unde se incalzeste aerul nu calorifere.Acele termostate sint setate sa plece atunci cind temperatura scade de ex cu 2 grade fata de ce este setata sa ai in camera. Daca nu ai cartea termostatului cheama sau fa rost de carete si acolo scrie ce trebuie sa faci.Sau e si mai bine sa intrebi pe aia de unde ai cumparat centrala, sau pe cei care au fabricato.Deci este normal pentru ca este setata o diferenta de plecare mica. Daca termostatul este setata la 60 de grade si diferenta de plecare este sa zic 59 sau tot 60 de grade atunci asa va face du-te vino, pornit-oprit-pornit-oprit.Normal nu este bine sa o lasi asa.Dar cel mai sigur este sa intrebi fabricantul siti spun ei exact cum trebuie sa fie, sau daca ai manualul centralei trebuie sa scrie pe undeva.

| TeodorL a răspuns:

Salut!

Avand in vedere ca centrala este achizitionata de numai o saptamana, ea este inca in garantie deci poti apela la serviciile de consultanta de unde ai cumparat-o. Poti de asemenea sa contactezi o firma de mentenanta/reparatii/montaj pentru a te lamuri:

www.prompt-service.ro