| forallatlantis a întrebat:

Am un aspirator cu filtru format dintr-o sita si un burete, care in timp mi s-au imbacsit de praf, desi dupa fiecare aspirare le-am spalat si curatat.
Imi puteti recomanda o metoda prin care pot scoate praful din burete si din sita?
Rog seriozitate, cumpararea unui filtru nou este o alternativa, dar nu cea dorita.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu le mai spala.Mai ales buretele.Doar scutura-le de praf.

| forallatlantis explică (pentru darrio2007):

Ce pot face acum, dupa ce le-am spalat deja de cateva ori, iar praful este imbibat in burete.

| darrio2007 a răspuns (pentru forallatlantis):

Scutura-le bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta un atelier ceva care foloseste aer comprimat (service-uri auto, poate chiar si tamplarii, spalatorii auto), si da-i de o bere cuiva de acolo sa-ti sufle filtrul. Nu garantez ca va scoate praful de tot, dar cred ca e ultimul lucru pe care il poti face.

| forallatlantis explică:

Praful este intrat in interiorul buretelui si deocamdata oricat il scutur praful ramane in interior.