| Ilincahoran a întrebat:

Am un bec economic cu led si daca il sting incepe sa palpaie.
Nu ma deranjeaza vizual dar intrebarea mea e daca se poate intampla ceva rau.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă oprești alimentarea, ar trebui să fie complet stins. NU SE ÎNCARCĂ! Probabil e pe ducă.

| mihai69 a răspuns:

De întâmplat, nu se întâmplă nimic rău.
Dar confirm cele spuse și de către @Iunix - scoate „luminița" din întrerupător și scapi de pâlpâire. Altă metodă ar fi să montezi un „bleeder" în paralel pe soclul becului, dar NU recomand asta dacă nu ești calificat să lucrezi ca electrician. De fapt, și schimbarea întrerupătorului e bine să fie făcută tot de către o persoană calificată.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu se va intampla nimic rau, stai linistit.

| Iunix a răspuns:

Aşa am avut şi eu.
Nu se întâmplă nimic rău.
Întrerupătorul are o lumină mică roşie? ( ca să-l vezi noaptea ) dacă da, asta e cauza. Dacă schimbi întrerupătorul cu unul fără acel beculeț mic şi roşu atunci nu o să mai pâlpâie becul economic când îl stingi.

| David000000 a răspuns:

Scuze ca Îți zic dar este o întrebare penibila...Normal ca acel led pâlpâie deoarece este bec economic și se încarca odată ce sta în fasung intermitent cu Led ul pe care îl are amplasat în el.
Raspuns: nu, nu se poate întâmpla nimic rău deoarece așa este creat sa facă!
funda?