| Laura20035647 a întrebat:

Am un mini cactus și el are cam vreo 12 pui pe el.As vrea sa îl înmulțesc cu acești "pui".Spuneti-mi va rog dacă e posibil acest mod de înmulțire sau dacă Cunoaște-ți și altele. Explicati va rog foarte descris.

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Nu sunt specialist, dar daca e un cactus din ala xare creste alti cactusi pe el, in cazul in care puii se desprind usor sau cad singuri, poti sa ii iei si sa ii plantezi pur si simplu, ei practic sunt clone, au acelasi adn ca si cactusul mama (sau tata?). De cum ii faci sa faca flori nu stiu.

3 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Da, se reproduc asexuat prin inmugurire. Depinde totusi de ce specie de cactus e vorba. Ei se reproduc si sexuat, dar se intampla rar, si trebuie sa faca flori.

| Laura20035647 explică (pentru Uxellodunon):

Și cum trebuie sa îi înmulțesc?

| Uxellodunon a răspuns (pentru Laura20035647):

Nu sunt specialist, dar daca e un cactus din ala xare creste alti cactusi pe el, in cazul in care puii se desprind usor sau cad singuri, poti sa ii iei si sa ii plantezi pur si simplu, ei practic sunt clone, au acelasi adn ca si cactusul mama (sau tata?). De cum ii faci sa faca flori nu stiu.

| Marvinmiau a răspuns:

Trebuie sa rupi cativa pui de pe cactusul "mama", sa ii lasi cateva zile pe un ziar, pana se face maroniu si lemnos, acolo vor creste radacinile, si gata, ii pui in pamant si i-ai inmultit