| raduciuplea a întrebat:

Am un prun altoit care in primavara a avut flori, dar acum nici un fruct. Nu a facut nici o pruna in cei 6 ani de cand e plantat. Ce sa ii fac?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din ce spui tu ar avea o singura cauza pentru care nu face fructe si anume nu este autofertil, ca urmare are nevoie de un polenizator si prin jur nu mai e nici un alt prun.
Cam asta ar fi cauza, daca ins a ai prin jur si alti pruni, atunci nu stiu ce sa fie.
Normal la anii aia ar fi trebuie sa faca deja multe fructe.Nu stii ce soi este? Daca stii ce soi este cauta sau revino aici si iti pot spune daca e autofertil sau are nevoie de polenizator, adica de un alt prun a carui polen sa ajunga pe florile lui, ca sa intelegi despre ce anume ste vorba.

| Demidol a răspuns:

Anul acesta a fost prost pentru toate fructele.
Dar, nimic de 6 ani?
Nu a suferit inghet? A fost polenizat de insecte?
Ai facut tratamente contra daunatorilor?
Vezi ca este un site pentru pomicultura, sau agricultura generala. Intra acolo si cere sfaturi.

| raduciuplea explică:

Am grija de el, daca ar fi fost afectat de daunatori s-ar fi vazut pe el, dar el face flori, dar efective nu fructe. Despre ce site e vorba?