| max77 a întrebat:

Am un rezervor mare cu apa de ploaie in pamant care are o gaurica mica pe unde pierde apa f. incet. Cum as putea astupa gaura din interior avand in vedere ca nu pot s-o depistez. Multumesc

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Adevarul e ca nu exista un ciment asa smecher, mai bine zis probabil exista deja, dar nu ne e accesibil. Daca crapatura e mica, se scliviseste pe ea cinspe' cm dreapta-stanga. si apoi o lasi sa se usuce. Dupa ce utilizezi apa. Nici asa nu-i bine?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In primul rand trebuie golit tot rezervorul. Normal ar fi cu el golit sa se vada crapatura, dar hai sa zicem ca nu se vede. Vii cu un zidar si il pui sa iti scliviseasca tot rezervorul. Si banii, evident, cand rezervorul tine apa.

| max77 explică (pentru minrest):

Buna, chestia e ca nu prea vreau sa-l golesc ca am vreo 5-6 m3 de apa si am nevoie de ea la gradina. Ma gandeam ca poate este ceva praf sau ceva care se depune in locul in care curge si se astupa. happy

| minrest a răspuns (pentru max77):

M-am gadit eu ca nu-ti convine sa-l golesti. Apa din bazin plus cimentul si nisipul fin plus un zidar capabil reprezinta costul repararii bazinului. Ca sa prinzi un tigru puternic, merita sa risti un miel furat.

| max77 explică (pentru minrest):

Foarte tare asta cu tigru happy, voi folosi si eu expresia(daca-mi permiti). Apa pierd cam 10-15 l pe zi deci gaura e destul de mica iar rezervorul e de vreo 8 m3, si nu vreau sa fac atata "scandal" pentru gaurica aia. Ma gandeam ca exista ceva sa arunc in apa si sa se duca incet in locul unde e gaura (sa ma exprim asa). Cineva mi-a zis ca ar merge faina de in aruncata in rezervor dar nu stiu ce sa zic.

| minrest a răspuns (pentru max77):

Adevarul e ca nu exista un ciment asa smecher, mai bine zis probabil exista deja, dar nu ne e accesibil. Daca crapatura e mica, se scliviseste pe ea cinspe' cm dreapta-stanga. si apoi o lasi sa se usuce. Dupa ce utilizezi apa. Nici asa nu-i bine?