| Lola05 a întrebat:

Am un Solanum primit în decembrie. Când l-am primit era plin de fructe roșii. Fructele au căzut de mult iar acum e în plin proces de înflorire. Am citit că trebuie udat din abundență, mai ales în perioada înfloririi, dar deși îi merge foarte bine per total, se pare că undeva greșesc. Înflorește foarte frumos, dar toate florile de până acum s-au uscat și au căzut. Niciuna nu a făcut fruct. E normal așa ceva?
Încă mai are flori, chiar și boboci, dar nu aș vrea să se întâmple la fel cu ele. Ceva sfaturi? Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Polenizarea a fost facuta? Un feon cu aer rece pus pe flori pentru polenizare

| Lola05 explică (pentru UserRo10):

O Doamne, d'oh, asta nu mi-a trecut prin cap. Și pe cuvânt că n-am chiulit la nicio oră de biologie, dar când nu mă duce capul, nu mă duce. Merci mult de răspuns happy Până la urmă mi-a făcut vreo 10 fructe de toate, cine știe, probabil mi-au polenizat muștele florile.
La următoarea înflorire încerc varianta cu feonul. Mulțam tare mult!

1 răspuns: