| mariusalex2019 a întrebat:

Am voie sa tund nucul daca este protejat prin lege? Precizez am taiat doar o ramura din el nu l-am scos din pamant este inca viu (verde). Multumesc.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai voie sa il tunzi, nu ai voie sa il tai, decat cu autorizatie.
Nu e nevoie sa plantezi altul (sau alti 3), insa trebuie sa indeplineasca una din conditiile mentionate de legea pomiculturii (nu de acea lege din 1954), din pacate destul de restrictive. Adica trebuie sa fie minim 60% uscat, impiedica construirea unui obiectiv de interes local sau national sau pune in pericol circulatia rutiera.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai voie sa-l cureti de crengile uscate, dar nu sa-l tai de tot sau sa-l scoti din pamant.

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Unde am eu pomul deasupra la pom sunt fire de curent.Si nu este taiat de tot. este taiata doar o ramura.Si chiar daca este pe propietatea mea nu am voie sa-l tai? Daca acel pom este langa fire de curent?

| mariusalex2019 explică (pentru mariusalex2019):

Mentionez este plantat tot de mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pomul este in curtea ta?

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Da este pe propietatea mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Eu am intrebat daca este IN curte la tine, nu daca este pe propietatea ta.

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Este in fata porti unde este pe propietatea mea eu cand am facut gardul am facut cu 3 m mai in spate.Si este sub firele de curent

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

In curte la mine sau pe propietatea mea nu este acelasi lucru?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Deci nu este pe propietatea ta, odata ce este LA poarta, in strada, fiind pe propietatea statului, nu a ta, chiar daca tie iti place sa crezi ca strada iti apartine, dar legal, nu-ti apartine.
Daca era IN curtea ta, era pe propietatea ta si puteai sa faci ce vrei cu el.

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Te contrazic propietatea mea este pana unde zice cel de la cadastru. Asta incerc sa iti zic ca gardul nu este facut unde este cadastru ci mai in spate cu 3.55 m

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Da oricum mersi am aflat ce ma interesa.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind in strada, sub firele de curent, obligatia este a Consiliului Local sa vina si sa taie crengile care ating firele de curent.

| mariusalex2019 explică (pentru Violleta2022):

Daca eu fac gardul pe jumatate de propietate nu inseamna ca cealata jumatate de propietate este a statului.

Răspuns utilizator avertizat