| Bardan_Timea_Si_Cosmin_1990 a întrebat:

Anul vitor imi incep casa si am am auzit ca bca ytong ii mai bun decat caramida as vrea sa aud parerea cuiva care a construit. Daca este cineva care a construit cu ytong forte as dori sa știu dacă este adevărat ca nu mai trebuie făcută izolație, și dacă aveți consili.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Caramida este cel mai bun material de constructie, nu este alta material mai bun, dar este si mai scump.Eu daca as face o casa as folosi caramida clasica din aia plina daca stii despre ce vorbesc, nu as folosi caramida cu gauri.De ce? As folosi caramida plina nu pentru ca este mai buna ci pentru ca arata mai frumos.As zidi perfect la extrior, sa arate la linie, si asa lasa asa, deci nu incarcat nimic, zidul sa fie doar de frumusete. Apoi izolezi la interios si instalezi profile pe care pui rigips si ala este zidul de fapt.Lucru asta il poti face si fara zid de caramida dar cum am spus arata frumos.In rest ca utilitate daca e nas folosi nici caramida si nici ce spui tu ytong, as folosi doar profile de metal sau lemn, OSB, izolatie si rigips si ala este pretele. Vrei pereti pentru ce? Daca nu ai bani faci cum am spus doar profile-izolatie-rigips, asta e cel mai ieftin.Mai bun adaugi OSB si mai frumos caramida la extrior.Dar referitor la intrebarea ta mai ca si caramida nu este material mai bun.Ca eficienta ma refer economie la caldura peretele ceam spus caramida, profile izolatie rigiops este cel mai bun.Peretele din caramida sau oricare alt material si izlat la exterior este apa de ploaie.Astea is optiunile si asta e realitatea.Ca sa fii lamurit intreaba un inginer constructor sau stiu si eu un arhitect ce am spus eu si vezi ce raspuns iti da.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Bca e mai bun izolator decât caramida dar caramida e mult mai rezistenta

| popa07ady a răspuns:

Este foarte bun dar consulta si un expert in facut de locatia unde vrei sa executi lucrarea