| roxanavladan71 a întrebat:

Aragaz pe Gaz Hansa FCGW510009D1, 4 arzatoare, cum pornesc aragazul? Ajutor va rog, că mă chinui de ceva timp și nu reusesc

16 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ce nu merge, mai exact?!

| roxanavladan71 explică (pentru Holiday):

(Cum pornesc cuptorul * ) cuptorul este problema

| relian a răspuns (pentru roxanavladan71):

Manual nu ai la aragazul ala? Cum sa pornesti, deschizi gazu de la buton si aprinzi flacara unde ai nevoie, adica butonul ala unde corespunde, acolo dai foc, asta daca nu are aprindere electrica.

Vad ai intrebat acu 7 ore, ai rezolvat pana la urma, sau te lasa-i pagubasa, ai stat nemincata laughing e buin un aragaz genul asta, sa stai si sa te uiti la el, faci economie la mincare si ramai si slim, nu te mai ingrasi

| darrio2007 a răspuns (pentru roxanavladan71):

Sunt unele cu aprindere electrica si unele nu, de aceeasi marca. Tii apasat mai mult pe buton dupa ce s-a aprins flacara. La ce detalii dai, atat pot spune.

| Holiday a răspuns:

"Pentru aprinderea cuptorului:
Aprindeti un chibrit.
Apasati butonul si rotiti-l catre stanga, in pozitia corespunzatoare temperaturii alese.
Introduceti batul de chibrit prin orificiul pentru aprindere (vezi figura de mai jos) si mentineti butonul apasat circa 3 secunde.
In cazul in care flacara nu se aprinde, repetati procedura de aprindere dupa 3 secunde"

Mannual utilizare, pag.58

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

De cand aprinde chibritul, si pana il pune, plus inca trei secunde, tine un chibrit aprins atit? happy
Ce face daca nu are chibrite, ci doar bricheta, sau aprinzator din ala special? happy

| roxanavladan71 explică (pentru cristi202):

Cuptorul la aragaz are o gaurica cât buricul la deget în partea de jos, nu am cum nici cu bricheta nici cu un chibrit, și electric nu pare a fi

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"De cand aprinde chibritul, si pana il pune, plus inca trei secunde, tine un chibrit aprins atit?"

Maxim 6-7 secunde. Tine fara probleme.

| roxanavladan71 explică (pentru cristi202):

Și mai menționez ca, cuptorul la aragaz nu a fost pus niciodată în funcție de când este cumpărat, oare se fie defect de la ei ceva acolo?

| cristi202 a răspuns (pentru roxanavladan71):

Depinde cand a fost cumpărat. Daca e mult timp de atunci, poate fi o problema, poate interveni oxidarea părților metalice (ruginirea, spus popular), ceea ce poate duce la unele defecțiuni.
Poate fi și un defect fie de fabricație, fie de pe urma transportului, daca a fost supus unor șocuri mari, daca nu a mai fost aprins. Însa e greu de crezut ca patru arzătoare sa fie defecte, ar fi de înțeles la unul, hai, doua.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Ea doar cu aprinderea celui de la cuptor are probleme. Cel mai probabil nu reuseste pentru ca doar roteste butonul, fara sa tina apasat pe el pana se aprinde.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Mersi de corectare. Eu nu am observat, din neatenție, că a zis de cuptor.
Depinde. Daca a mai folosit plitele, ar trebui sa știe cum se aprinde, că trebuie să țină apăsat butonul, și cît. E la fel ca la plite. Dar, e adevărat că se face mai greu, mie mi-a fost greu la inceput, s-ar putea sa ai dreptate.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

La plita in principiu il tii apasat ca sa-ti functioneze aprinderea electrica. Acum nu mai au buton separat pentru aprindere. La cuptor, neavand aprindere electrica, trebuie sa-l tii apasat doar pentru a nu intra in actiune sistemul ce oprire al gazelor in caz de lipsa a flacarii.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Dar tot apăsat îl ții. happy

| cristi202 a răspuns (pentru roxanavladan71):

Atunci ar trebui sa încerci cu aprinzator din acela special, care are o tija cu miner. Altfel, nu vad cum.

| Yuoia a răspuns:

Lalalalalaaaaaaa
Rotesti butonul ca la ochiuri. Pui chibritul aprins in locul cu gaurice.
DAR, atentie! Trebuie sa mai tii apasat butonul inca 16 sau 20 secunde. Daca nu, se va stinge. Asta e protectia lui. Cred ca asta e problema ta dar nu ai stiut sa o spui. Am si eu Hansa. Nu stiu clasa si subclasa.
Vad acum ca ai intrebat de 19 ore. Poate te mai ajuta.