| Girly97 a întrebat:

Aragazul electric poate functiona si fara curent electric?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Bravooooooo!
Ai câștigat marele premiu: Întrebarea Anului 2021!
Cea mai cea!
winking

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, cu lemne. Neaparat de fag, ard mai bine.

| Simpatic a răspuns:

Pai e electric doar modul de aprindere, in rest poti sa aprinzi si cu chibritul.
Am un aragaz de acesta e foarte util mai ales ca vine cu acel mod ca se sting ochiurile automat astfel ca nu poate sa piarda gaze daca lasi ochiul deschis...

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Sper că glumești, și restul sper că nu mai dezinformați atât de grav aiurea, când exista google! Aragazul electric are un element electric care se încinge, nu are gaz! Funcționează exclusiv pe energie electrică!

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Ai dreptate, al meu e pe gaz si am modul de aprindere electric.
totusi fa si tu observatie mai gentil nu asa urat mr!

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Eu zic că este super gentil, și eu mai am momente când nu înțeleg ceva, dar nu zic direct ce-mi trece prin cap, întâi dau un search pe google sau întreb pe cineva dacă nu știu. Stricați fix esența site-ului.

| zilog a răspuns:

Dacă este total electric nu poate să funcționeze fără curent electric
Dar dacă el folosește energia electică doar pentru ca să dea foc la gaze doar ca să producă o scânteie cu ajutorul căreia aprinde gazele atunci poți aprinde gazele cu o lumânare și să îți butonul aragazului 15 secunde pe poziția de pornit apoi iei mâna de pe buton și gata butonul rămâne in acea poziție adică cu gazele arzând.

Ar mai exista șî alte posibilități dacă aragazul tău este total electric atunci trebuie să ai acoperișul casei din tablă si să nu fie nicăieri legat la împământare
între acoperișul casei șî firul de împământare se pune o bobină de 100 Hanri si un condensator de 1 Farad
Acum iei un fir de la acoperiș și unul de la pământ
si intre cele 2 fire vei avea 7, 5 impulsuri electromagnetice pe secundă cu vârful de tensiune la 300v dar tinând cont ca impulsurile vor fi de scurtă durată si că tu nu folosesti acel curent electric de cât să âncălzești o rezistență va merge perfect pentru că acea rezistență va face intr-un fel media
se va încălzi în acele 150 milisecunde apoi tensiunea pe ea va scadea spre 70volți până la următorul impuls apoi iar se va încălzi dar tu nu iti vei da seama pentru ca acest fenomen se va produce de 7 ori / secunda

CURENTUL ELECTRIC OBȚINUT IN ACEST MOD NU POATE FI FOLOSIT DE CÂT PENTRU LUCRURI CUM AR FI RESEUL FIERUL DE CĂLCAT REZISTENTE SAU BIOLĂRUL ELECTRIC
ACEST CURENT ELECTRIC NU POTATE FI FOLOSIT LA LUCRURI CE CONȚIN TRANZISTORI PROCESOARE SAU componente electrice sofisticate pentru că el variază foarte mult in decursul unei secunde
De exemplu poti sa il folosesti sa faci cald iarna in casa cu un calorifer cu ulei

| GPA a răspuns:

Electric, partea electrică funcționează pe partea de aprindere și protecție la gaz (pierderi de gaz). Poți să-l folosești, o să aprinzi însă ochiurile cu o altă sursă de foc.
La plita pe inducție nu poți fără curent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la aragazul ala cu plita vitroceramica, care e electric atunci nu, nu poate. Alimentarea lui se face doar cu curent electric, deci nu poate functiona fara.

| Eisenheim a răspuns:

Pe principiul nu merge aparatul! Dar l-ai băgat în priză? Ce, trebuie băgat în priză? laughing Nu e gluma, e caz real

| cristi202 a răspuns (pentru Eisenheim):

Un cunoscut, care era din echipa care a pus la punct rețeaua de calculatoare din Universitatea de Vest din Timișoara, și mai v apoi s-a ocupat si de întreținerea rețelei și a calculatoarelor, îmi povestea ca a fost chemat de un profesor doctor ca nu ii merge calculatorul. Problema a fost foarte simplu de rezolvat, calculatorul trebuia doar băgat în priza! happy happy

| iuliaOK a răspuns:

Da, cu baterie externă