| Anonimm30 a întrebat:

Se intampla ceva daca spal prelungitorul si priza?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Să le speli? De ce să le speli?

Prelungitoarele se curăță (spală) doar dacă este necesar, ai vărsat un lichid și a ajuns între contactele prelungitorului, atunci da, trebuie spălat, apoi curățat și uscat (ori îl lași la uscat o perioada lunga de timp 2-3 zile, ori îl usuci cu feonul la o temperatura constantă, nu foarte ridicată).

De priză nu se pune problema, nu trebuie spălată sub nicio formă! Eventual elimini depunerile de praf de la exterior și din interiorul prizei, atât, dar acest lucru, evident, se face, oprind alimentarea cu curent electric din casă (chiar de la siguranțele fuzibile).

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă le speli, să le scoți înainte din priză, cu o cârpă umedă, iar nu cu jet de apă. Apoi să le lași suficient timp să se usuce.

| Fatamuntilor a răspuns:

Doar cu carpa umeda!

| Zuzu1991 a răspuns:

Ruginesc/se coclesc, daca nu sunt connectate la curent
daca sunt connectate, atunci sa iti fie tarana usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucește și te orbește.

| Alexxulhiber a răspuns:

Este necesar spalarea pe interior cu furculita.