| DavidIron a întrebat:

Are ceva dacă tund iarba din gradina Duminica?
Sunt catolic de religie.
Ms

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Religia ta a stabilit duminica zi de odihna, nu se întâmplă nimic daca amani pe luni.

| Simpatic a răspuns:

Pentru crestinii practicanti fie ortodocsi sau catolici duminica e lege morala sa mergi la Biserica nu sa faci treaba, dar daca nu esti practicant si nici obsedat ca babutele poti face treaba linistit nu se va supara Dumnezeu, Iisus spune printre altele ceva in genul "E mai rau ce scoti din gura decat ce bagi in gura" -se referea la faptul ca mai bine in zi de post mananci carne sau altceva ce nu e de post si esti ok ca si comportament decat sa tii post dar sa injuri si sa faci tot felul de tampenii, asa consider ca e si cu ziua de Duminica, mai bine esti in regula si faci treaba decat sa mergi la Biserica si cand vii acasa sa te dusmanesti, sa te certi, sa fii un nesimtit in societate, te-ai dus degeaba.
Deci taie iarba linistit.

| RAY a răspuns:

Troll

| Violleta2022 a răspuns:

Are! Atat catolicii cat si ortodoxii sunt crestini ortodoxi si au duminica sfanta, fara munca.
Daca erai un catolic adevarat (adica religios) ai fi stiut ca nu-i permis sa muncesti duminica, mai ales cand nu ai un serviciu unde esti obligat sa fii duminica acolo, fiindca taiatul ierbii in propria curte, este o chestie personala si o poti face in oricare alta zi a saptamanii, dar nu duminica, fiind considerata un mare pacat.
Religia crestina spune ca, tot crestinul merge duminica la biserica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Absolut nimic. Crezi ca daca erai ortodox sau altceva avea ceva? Inseamna ca ti-ai folosit ziua de duminica cu spor. Doar zelotii fara minte umbla cu de-astea. Dumnezo' cica s-a odihnit in a saptea zi, asa ca ar trebui si noi sa stam sa frecam maciuca atunci. Cind o sa fiu nemuritor, atunci o sa fac asta. Hai spor la treaba!

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand...ce iarba sa cosesti,cand abia ii da coltul?
Apoi esti catolic? pe bune? Pentru crestini duminica e zi de odihna!
Taiatul ierbii nu e urgenta, poti amana pe alta zi.
Daca ignori cu buna stiinta acest lucru, iar o sarbatore o tratezi ca pe zi obinuita, si toti faci acest lucru, nu mai zi ca esti crestin.

| raMLesS a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Abia ii da pe dracu coltul, daca mai iesi si tu din casa o sa vezi ca a crescut calumea iarba.
Cred ca e a doua oara cand tund iarba anul asta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru raMLesS):

Depinde de zona!
saptamna trecuta inca mai erau petice de zapada.

| Yuoia a răspuns:

Am prieteni catolici. Vara, merg dimineata la prima slujba la biserica pentru a putea apoi sa mearga la muncile campului. Prezenta la "slujba mica" e dezlegarea preotului pentru a putea munci duminica la camp.

| badpanda a răspuns:

Are pentru ca deranjezi vecinii.
Si o sa iti umple frigiderul cu carne.

| AndrElle a răspuns:

Catolicii, dacă nu mă înșel au ziua de duminică, sâmbătă. Da, poți. După religie.

| AlinTanase a răspuns:

Dar ce, Dumnezeu a spus că trebuie să stăm și noi în a șaptea zi degeaba? Răspuns clar NU!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinTanase):

In ziua a 7-a nu stai degeaba, mergi la biserica si o dedicii rugaciunii si credintei.
Cel putin asa face un bun crestin catolic sau ortodox.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Incearca sa o lasi pe alta zi, dar daca nu se poate duminica, nu e ceva rau in asta

| OniChan666 a răspuns:

Are! O sa te pedepseasca dumnezeu si curtea ta se va umple de iarba.