| H3llange a întrebat:

Are cineva idee cati saci de sapa autonivelanta intra la o camera de 3.5/2.3?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vezi ca unii stau rău cu matematica, consumul e de 15 kg pe mp la 1 cm grosime, nicidecum la 10 cm. De altfel, o sapa de 10 cm este foarte groasa, aia deja e placa de beton, nu mai e sapa de egalizare, sapa autonivelanta se toarnă cat mai subțire posibil, in zonele mai înalte tinzând spre zero.
Daca nu ai diferențe de nivel vizibile cu ochiul liber, vreo 4 saci ar trebui sa îți ajungă, daca vrei sa fii linistit, poți lua si 5, dar s-ar putea sa duci 2 înapoi.
10 saci in 8 mp e deja exagerat, ar trebui sa ai panta serioasa.

| baru a răspuns:

In jur de zece saci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La specificatii tehnice da asa: 1, 5 Kg pe metru patrat de un milimetru grosime. daca tu vrei sa faci sapa de 10 cm aia inseamna 100 mm si la un metru patrat ai 15 Kg. Ii inmultesti cu cei 8 metri patrati care-i ai tu si-ti da 120 Kg. adica 5 saci. N-ai spus grosimea si de aia nu pot sa-ti dau cantitatea exacta. Uite: http://bit.ly/2Mxg36G

| TudorVali a răspuns:

Uite fisa tehnica de la sapa autonivelanta de la Adeplast https://www.adeplast.ro/......%2010.pdf. Consumul este de cca. 1, 6 – 1, 8 kg / m2