| ZiziKam a întrebat:

Are poate cineva dintre voi pat matrimonial? Am avut întotdeauna pat tradițional cu saltea, însă m-am uitat în ultima vreme la oferta unui magazin de mobilă și am văzut acolo un pat matrimonial. Mă întreb dacă e confortabil și rezistă mai mulți ani. Îmi puteți spune cum sunt lucrurile din experiența voastră?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Paturile matrimoniale, denumite si "paturi franceze" sunt mai late decat paturile obisnuite de 2 persoane.
Denumirea (si scopul lor) vine de la necesitatea unui pat mare si rezistent pentru a asigura culcusul comod necesar zburdarii perechii proaspetilor casatoriti, in orice pozitie sexuala posibila si imposibilawinking

Deci, a fost nevoie mare sa fie mari si rezistenti. happy

| regis a răspuns (pentru Bula):

"Mai late" e un termen vag.
Pat matrimonial sau pat de doua persoane este considerat orice pat cu latimea de la 140 cm in sus, dupa standard 140, 160 sau 180. Restul sunt marimi atipice.
Rezistenta lui nu depinde insa de latime, ci de calitatea lui si a saltelei. Parintii mei dorm in acelasi pat cu saltea Relaxa de peste 40 de ani, in timp ce eu numai in ultimii 5 am schimbat vreo 3 saltele...

| Bula a răspuns (pentru regis):

Paturile franceze au latimea de cel putin 2m.
Mai demult, atat mariajele, cat si paturile matrimoniale au fost facute "pe viata". Acum durabilitatea paturilor este mai redusa, pana la divort. big grin

| darrio2007 a răspuns:

Matrimonial înseamnă că este de două persoane și tot cu saltea. Rezista în funcție de ce faci in el. Dacă doar dormi, te tine mult și bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si patul matrimonial nu e tot pat cu saltea?
matrimonial inseamna doar ca e mare pentru 2 persoane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îl folosești să faci copii în el, rezistența depinde de cât te bâțâi.

| relian a răspuns:

laughing cei ala? Paturile se clasifica in fctie de tara, continet stiu si eu,
De exemplu in America sunt paturi King, astea is cele mai mari, Queen mai micute nitel, full, astea is de 2 persoane, apoi paturi de o persoana numite Twin.
-king =2x2 metri aproximativ
-queen = 1.5x2 metri
-full =1.4x1.9 mteri
-twin=1x1.9 metri.
Calitatea tine de cati bani costa salteaua,ca de fapt aia conteaza si nu patu,pat poti sa nici nu iei,cumperi rama aia sau box o asezi jos,pui salteaua peste si aia e tot.
Vorbesc,decat sa dai bani pe un pat din lemn,care la un mom dat o sa inceapa sa scartie,banii aia ii bagi in saltea,pentru ca pe aiai dormi de faptnu pe patu din lemn.
Deci cumperi o saltea de calitate,de marimea dorita de tine,aia King este f mare,trebuie sa ai si o camera cat de cat maricica,altfel iti ocupa toata camera,o sa sari din usa direct in pat laughing dar este bun,mai ales daca esti cuplu,ai pe unde so alergi prin tot patu ala,cred ca la astea le zici tu matrimoniale,sau cine leo zice,la astea king.

Eu asa am un pat, adica nu apt, am o saltea queen nu am luat pat ca nu-s curios, ca doara nu dorm pe pat, dorm pe saltea, am dat 1 mie de dolari si ma tine tata viata laughing este cu arcuri si foam, cu cat mai multe arcuri cu atat mai buna si desigur mai scumpa.Ca brand nu stiu daca sunt aceleasi firme sin ro eu nu locuiesc in ro,deci degeaba iti zic un brand ca poate nul gasesti pe acolo.

Deci tu masori camera ta,stii cati metri latime,lungime ai,te duci la saltele,masori si una king si apoi iti faci idee daca e buna pentru camera ta,daca nu,atunci iei qeen aia sigura este buan pentru orice camera.
Salteaua nu e doara asa o saltea,in afara de materialele din care este facuta,trebuie sa stii ce ce tip de saltea,adica cat de tare sa fie cand stai asezat pe ea.
Sint saltele moi in care te afunzi,saltele ceva mai tari,si saltele f tari care te tine deasupra.
Fiecare trebuie sa aleaga salteaua pe care se simte cel mai bine.
Apoi in afara de astea mai poti alege saltea groasa,cu cat e mai groasa cu atat e mai buna,dar si mai scumpa.
Stai ca mai e inca ceva laughing sunt saltele normale si saltele care au inca ceva pe ele nu stiu cum sa-i zic in romana,au asa la partea de sus, aia pe care stai ca un fel de, nu stiu cum sa-i zic in romana, in engleza ei zic Pillow Top Mattress, este tot in acea saltea dar o bucata, aia pe care stai cam de 5 cm grosime,ca o plapuma,ca o perna,care este mai moale iar sub este salteaua care e mai tare,bucata de deasupra nefiind gorasa nu te afunzi,dar te simti super cati da asa senzatia de mai moale,nu stiu cum sa explic,trebuie sa probezi la fata locului laughing
Ce am zis eu pe aici e asa in mare,ca de intri in amanunte o sa spui ces alea laughing la fiecare sunt N feluri,alea cu arcuri de exemplu sunt cu arcuri nu stiu de care elicoidale,sau plate sau naiba sa le mai ia si asa mai departe.
Foam ala spuma cum zic romanii is facute rulou si bagate in acele arcuri,apoi ai o bucata ca o patura ce se intide peste, e complicat laughing de aia unele costa f mult.
Cel mai bun, este sa mergi tu la magazin, dar la unu f mare care sa aiba tot felul de saltele si sa le probezi, vezi in care te simti mai bine.
Am dat cateva detalii in caz ca vrei sa intrebi ceva, sa stii ce sa intrebi

| mastadont a răspuns:

Eu am un astfel de pat și sunt mulțumit de el, rezistă deja de vreo 10 ani de bâțâială big grin

| Vântulalb a răspuns:

Si paturile matrimoniale au saltele. Ca doar nu dormi direct pe scandura! Desi, unora nu le-ar strica.
Diferenta e la dimensiune. "Matrimonial" inseamna "pentru soti". Pentru doi, nu pentru o persoana.