| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de o parere. Inainte sa pun gresia ar fi bine sa hidroizolez baia? Cum sa fac asta cel mai bine?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa o hidro cum zici pentru ce anume? pui apa in toata baia sau ce vrei sa faci, ca nu prea mam prins? laughing Cel mai bine este sa pui gresie ce spui tu si aia e tot ai terminat lucrarea.Mai bine izolezi termic ca de hidro nu vad la ce iti foloseste.Sau daca faci dus tu sal construiesti ala da se izoleaza hidro, dar daca ai cada, sau dus din fonta sau fibra ori plastic ala nu ai de ce sa izolezi podeaua ca n-ai pentru ce.Iti spun eu cum trebuie facuta o baie. Daca ai cada se pune peste tot rigips, din ala cat mai gros si se pune doar asa ca un brau ceramica la cada stiu si eu de 40 cm sa nu sara apa pe rigipsVopsesti peste rigips normal si aia e, pui rigips inclusiv pe tavan. Daca ai si dus atunci tot dusu toti peretii se pune ceramica de sus pana jos, dar nu si tavan, acolo la fel pui rigips. Poti pune din ala verde.In restul baii adica in camera baii se pune rigips peste tot, eventual pui la fel unde este chiuveta la fel asa un brau doara acolo atat si ai terminat lucrarea frumos.Ce hidroizolatie ce povesti. Eventual inainte sa pui rigips poti izola termic cu ceva vata.Asa se face o baie sanatoasa.Bine asta presupune instalarea de profile peste zidu existent, dar cel putin izolezi termic ceea ce este f important.Dar hidro cum spui chiar ca nu-i vad rostu, is bani irositi aiurea.

| 17Ioana a răspuns:

Mergi la magazinele de specialitate, cele mai mari. Sotul meu a luat de la Dedeman, o hidroizlatie usor lichida, in cutie de lavabila si a dat sub cada. Cred ai nevoie de acelasi lucru, doar ca nu stiu daca mai prinde gresia de el. Cauta pe google hidroizolatie elastica.