| Andreea12405 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat in legătura cu un bonsai.Am acest bonsai de 8 luni și de o săptămâna încoace ii tot cad frunzele chiar dacă sunt noi și abia apărute, ii cad și cele vechi, tot verzi fiind.
I-am dat îngrășământ lichid, a avut niște viermișori, am rezolvat cu ei, am schimbat pământul și de atunci nu au mai apărut dar continua sa ii cada frunzele.
Înflorește doar ca florile nu se deschid pur și simplu, cad după câteva zile.
L-am tot mutat prin casa citind ca ii place mediul cald, l-am mutat in alta camera, ba pe pervaz, ba la baie, dar tot continua sa ii cada frunzele atunci când îl scutur sau trag puțin de ele.
Ce as putea face?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Bonsaiul are nevoie - ca si restul plantelor - de lumina, caldura, apa si sol cu ingrasaminte + minerale necesare (in functie de planta).
Daca duce lipsa de oricare din cele de mai sus, atunci isi pierde taria, se usca si ii cad frunzele /florile.
De asemenea, si prea multa apa ii poate dauna, precum si infectiile cu ciuperci sau alte vietuitoare, care-l ataca.