| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

As dori sa-mi achizitionez o aeroterma, aveti vreo sugestie? *Intrebare adresata celor ce detin sau au folosit aeroterme*.
Detalii despre camera care doresc sa o incalzesc: 22 metri patrati, inaltime 215cm, bine izolata.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele mai bune sunt panourile electrice infrarosii, cu termostat.
Pentru camera descrisa de tine, un asemenea panou de 1.2-2 KW este solutie perfecta, DAR nu se va monta pe perete aflat in fata geamurilor sau usilor (radiatiile infrarosii se propaga asemanator luminii vizibile)!

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Bula):

Hmm, nu stiu ce sa zic. As dori ceva mai economic si ieftin ce ar putea contribui cu ceva caldura pana cand vremea se incalzeste definitiv.

| Bula a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pentru atata vreme nu merita sa cheltuiesti mult pe incalzire electrica.
Eu deja am oprit incalzirea de o saptamana, iar acum stau cu geamurile deschise pana seara (afara sunt peste 18-20 grade in timpul zilei, mai ales dupa masa).
Aerisirea si asa este sanatoasa si deseori afara este mai cald decat in casa. happy
Pe timp de noapte folosesc o plapuma subtire, iar ziua pun o vesta peste camasa.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Bula):

Intocmai, pana la urma am dat comanda de un radiator ieftin cu quartz la 95lei, cred ca ma descurc cu el pana ce se stabileste definitiv caldura pe afara. Multumesc de raspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Detin un Albatros AC 22A1, a fost foarte ieftina (45 de lei, parca), e destul de silentioasa fata de altele, functioneaza bine.
Dar sa stii ca aeroterma e pentru incalzire rapida, nu pentru lunga durata, pentru ca da multa caldura brusc, iar cand se opreste, parca tot frig e. Poti sa reglezi din termostat sa porneasca rar, dar atunci devine putin enervanta alternarea linistii cu zgomotul ei, plus ca face curent de aer in timpul functionarii.
Am un calorifer cu ulei, ala e mult mai ok, pentru ca se incinge si incalzeste camera mai uniform, are inertie mare, si nu face zgomot in timpul functionarii. Ca putere consumata sunt la fel, ambele au 2000W, si trepte mai mici (1000W). Ambele au termostat, deci lucreaza intermitent.
Aerotermele sunt utile atunci cand intri intr-o incapere foarte rece, cum e garajul (la 0 grade sau si mai frig), pentru ca schimba aerul urgent cu unul cald. Unde vrei sa ajungi de la 15 grade la 21-22, un calorifer electric e mult mai bun, si nu face vant prin camera.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu ai vazut cat are consumul o aeroterma si un panou? Daca pui si termostat la panou, consumul este mic. Iti trebuie 2 panouri de 500 W. O aeroterma incalzeste intr-o parte, iar pentru marimea camerei tale nu-ti ajunge o aeroterma decat de 2000 W (consum dublu). Aeroterma usuca aerul, si trebuie avut tot timpul grija sa nu ajunga ceva pe ea sa ia foc.
Eu am intr-o baie de 24 m.c. un panou electric de 350 W.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru CodrutElian1990):

Am dat un search pe google si cred ca-ti dau dreptate, pare a fi o metoda eficienta de incalzire. O sa o iau in calcul.

| Eugen80 a răspuns:

Sunt porcarii. Mai bine folosesti un radiator cu ulei!

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Eugen80):

Ala consuma de ma sperii, eu doresc ceva mai mic si economic care sa faca si el putina caldura in zilele mai racoroase ca sa nu stau cu geaca pe mine sau sa-mi inghete mainile in timp ce stau la calculator( macar o luna pana se incalzeste vremea).