| DanielDanny a întrebat:

As vrea sa îmi fac o casa modulara/container vreo 36-37mp, problema ca s-a dat legea aia ca fara proiect de casa nu pot să îmi pun curent pe teren!
Cum si ce pot să fac? Îmi trebuie curent ca sa fac casa si fara proiect de casa n-am curent, cea mai proasta lege din lume!
Mă gândeam sa iau un kit fotovoltaic, dar sunt in criza de timp si bani!

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai iti iei frumos un generator pentru facut casa. Si dupa aia kitul fotovoltaic... happy

| romeo78 a răspuns:

Există o firmă în Sibiu, care se ocupă cu astfel de case containere. Ei vă vor ajuta cu toate documentele necesare!
Iar, referitor la lege, puteți cere curent pe șantier și poate rezolvați ceva.

| DanielDanny explică (pentru romeo78):

Eu am găsit la Galați! Eu stiu ca nu trebuie autorizație, da uite ca fara ea nu am curent...

| romeo78 a răspuns (pentru DanielDanny):

Căutați un avocat bun care să vă ajute, eventual, declarați că este casă mobilă, iar planul casei, să fie fișa de producție, planuri de construcție a unui astfel de container de locuit.

| DanielDanny explică (pentru romeo78):

Daca as avea bani as face direct proiectu, un avocat cred că îmi ia mai mult decat aprobarea proiectului... dar e bună ideea cu casa mobila, asta unde trebuie să o declar?

| romeo78 a răspuns (pentru DanielDanny):

Știu că costă un avocat, dar tocmai pentru a putea să ieșiți din această situație, e nevoie de un cunoscător al legii.
Casă mobilă, se poate declara direct, după achiziționarea containerului, ținând cont că nu trebuie fundație, se transportă cu o platformă.

| raducanuu a răspuns:

Discuta cu un profesionist din domeniu care iti poate da niste sfaturi viabile. Recomand http://terratestromania.ro