| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cresc rosiile in gradina la mine, dar nu stiu detalii de agricultura. Imi poate da cineva niste sfaturi? De unde sa iau seminte bune, cand se planteaza, cum se ingrijesc, etc. Multumesc mult.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te complici la inceput cu semintele.Este tarziu.Arfi mai bine sa cumperi rasaduri.Acum este sezonul lor.Se gasesc in toate pietele. Ceri informatii chiar de la vanzatori.Pregateste terenul.Cumpara o carte de tipul "Gradin mea". Daca iti reuseste cultura, cu vreo zece rasaduri ai rosii toata vara pentru nevoile familiei. Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Pai cumperi rasaduri de la piata, faci rondurile si le plantezi... le uzi si le stropesti periodic cu insecticid. cam pe acum se pun rasadurile in pamant, nu e tarziu. cand cresc le pui pari si le legi, iar cand se mai dezvolta le copilesti.
baftahappy

Janina
| Janina a răspuns:

Pt a nu fi atacate de daunatori...si e un insecticid special, nu schimba gustul rosiilor de gradina

| Ben. a răspuns:

Mai bine pui rasaduri. pune un pic de ingrasamant la radacina.trebuiesc rupti primii lastari de la baza cd apar primele flori.la rosii le trebuie mult soare.succes

| AllenTJ a răspuns:

Foarte bine

| draculaq a răspuns:

Se planteaza prin luna martie... Mai bine te duci in obor si iei fire de rosii, decat sa plantezi seminte. Trebuie sa le uzi odata pe zi, seara si inainte sa le plantezi, pamantul ar trebui ingrasat cu ingrasaminte naturale (materii..de la animale). Pe la jumatatea lunii iulie ar trebui sa inceapa sa se inroseasca si sa poti manca rosii gustoase din gradina ta happy

| draculaq a răspuns:

@secretel happy, de ce sa le stropeasca periodic cu insecticid (fiind chimic)? sa piarda gustul rosiilor "de gradina"?

| dreamfall a răspuns:

Sa nu uiti sa le pui pari si sa legi planta in 2-3 locuri de par, cand o sa dea roade rosiile or sa incline planta si o sa ti`o incline pe pamant risti sa se rupa si sa nu mai ai recolta... eh... ai sa vezi tu, primul` an tot timpu` o sa fie de pomina big grin big grin big grin