| Claudiu685 a întrebat:

As vrea să-mi cumpăr o filtranta și o bormașină care firma este mai serioasa Bosch sau Makita?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce comparam. Makita are doar gama profesionala, comparabilă cu gama Bosch Professional (culoare albastra), in timp ce Bosch are si gama hobby (culoare verde). Eu am mai mare incredere in Bosch Professional, desi sunt convins ca si Makita sunt foarte bune.
In privinta marcii nemțești... da, marca este germana, dar produce in toata lumea, inclusiv in China, in Turcia sau chiar in Romania.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Eu am mers pe verde la Bosch, ca nu le folosesc profesional, dar si acelea sunt bune. Eu sunt multumit de ele.

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Nu contest, doar am precizat ca trebuuie sa comparam profesionale cu profesionale, hobby cu hobby.
Nici eu nu prea am albastre, ba chiar am mai multe noname-uri, ca le folosesc strict pentru hobby. De exemplu mi-am ridicat casa de la fundatie pana la finisaje cu o autofiletanta Heinner de 90 de ron. Si a avut de tras, ca am evitat cat am putut cuiele, am folosit mai peste tot holzsuruburi.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Precizarea ta a fost bine-venită. E o diferenta la Bosch, între cele profesionale si hobby. Dar eu am folosit si in stil profesional timp de cateva zile cate o scula hobby, si fara nici o problema.
Eu am trecut de la noname la Bosch pentru ca ma lăsau sculele cand mi-era mai mare dragul. Mă mai lasă si cele de la Bosch, dar, in cei 10 ani cu vreo 10 scule folosite minim săptămînal, maxim zilnic, sa mergi cu ele in service doar de 5-6 ori, eu cred ca e ceva.
Eu mi-am facut o cabanuta din lemn, si, pe linga elementele de îmbinate metalice pentru lemn, am băgat o groaza de holtzsuruburi. Consider ca un holtzsurub prinde mult mai bine decat un cui, si cuiul, daca e batut in marginea scîndurii, poate face sa crape scîndura. Si eu tot cu o scula noname an facut-o ☺

| cristi202 a răspuns:

Bosch. Am multe scule electrice, si aproape toate sunt de la Bosch. Sunt foarte bune, nu ma pot plinge.

| darrio2007 a răspuns:

Filtranta sau filetanta? Din cele doua aș merge pe Bosch.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal ca Bosch este firma nemțeasca nu makita turcesti sau china.

| relian a răspuns:

Makita daca ai de ales doara dintre cele doua.Bosch is bune dar alea grele,chestii de astea pentru casa nu le fac bune,sau comparativ cu makita nu-s mai bune.
Dewalt is si mai bune, dar si pretul este mai mare. Cele mai bune de astea mai usoare, deci nu voprbim de picamere de bormasini din alea ditai masina, vorbim de astea cum am spus mai usoare Dewalt si makita is cele mai bune.
Makita si dewalt nu au pentru casa sau profesionale, ale lor sunt de un singur tip.
Eu folosesc zilnic dewalt am cateva de nu stiu cati ani, am scapat si pe ciment de la 4-5 m inaltime si nau patit nimic.
E bun de regula sa iei un singur brand, asta daca ai mai multe, stiu si eu bormasina, impact, fierastrau, circular pentru ca iei numai un singur tip de incarcator.

| KR0NSTADT a răspuns:

Makita. Însă, eu recomand un DeWALT, sau un Hilti.

| cristi202 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Vorbesti de lucruri sfinte. ☺.
Hilti? De ani buni dau garantie pe viata, din cate stiu. Cînd dădeam gauri in plansee de bloc pentru instalatia de tv-cablu, o faceam in doua minute cu burghiu de 18 la o grosime de 50 de cm de beton cu o masina de 2 kw, si nu conta ca era plin de armaturi. Burghiul era garantat 1000 de găuri si a facut aproape 2000, stiu pentru ca eram platit la gaura data, si am putut vedea cate am facut cu el. Aia da calitate. Faceam si multe ciubucuri, spargeam pereti la oameni. Cînd au facut o improvizație, ca nu venise burghiul (atunci nu era reprezentanta in Romania), si au adaptat unul romanesc, puterea masinii a facut praf piatra videa din capul burghiului la a doua gaura. Atunci am inteles ce scula aveam in mina. Si unde masinile de gaurit normale Bosch nu făceau fata, erau peretii foarte rezistenti, mergeau băieții cu masinile de gaurit Hilti. Sweet memories ☺
Dar si pretul e pe masura. Insa merita pe deplin.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru cristi202):

Daaa, au scule excelente.