| BlueBloodd a întrebat:

As vrea sa pun trandafiri sub sticla ziele viitoare. Intrebarea mea este cat timp sa ii tin? De obicei ii puneam in august si scoteam sticlele primavara, dar nu cred ca are nimic daca pun si acum.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Ce spui tu se pun primavara nu toamna, iar sticla aia se pune pentru ca batul ala infipt in pamint sa nu piarda apa, sticla fiind din plastic asigura o umiditate acolo si tine butasu ala in viata pana prinde radacini.Deci se pune ca butasu sa prinda radacini si cand apar frunzulite se scoate sticla. Daca pui butasi toamna si nau prins radacini pana vine frigu poti sa le pui cruce nu mai are ce da primavara, aia deja is uscati degerati, is bete uscate. Poti sa pui butasii aia acum ca au timp destul sa prinda radacini, iar daca da si frunzulite scoti sticlele lasi asa, iar cand vine iarna sau mai inainte dupa ce cad frunzele pui iar sa protejezi butasu ala peste iarna.Cu cat il pui mai spre toamna cu atat sansa sa faci ceva e redusa.Ar fi de preferat sa si umbresti nitel sa nu bata soarele direct pe ei daca se poate.