supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ați făcut vreodată vin din suc de soc? Cum?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dar mai întâi, cum faci suc din soc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Se numeste socata. Intr-un borcan mare pui socul cu apa, mult zahar si lamaie taiata. Se amesteca bine pentru a se topi zaharul si se lasa la soare mai multe zile. Asta e socata

| sabin89 a răspuns:

Cred că la fel ca la orice alt vin. Cum faci vin de stafide, de exemplu? Sau de măceşe? Pui apă peste fructe, zahăr şi drojdie. Nu cred că trebuie plecat de la socată, pentru că aia are şi lămâi, ci simplu, pui apă, zahăr, flori de soc şi drojdie. Florile de soc le scoţi după vreo săptămână, după ce şi-au lăsat aroma, să nu stea acolo când începe fermentaţia. Iar zahăr nu ar trebui pus după ureche, există hidrometru şi cu ăla citeşti concentraţia.

| JicaContra a răspuns:

Da, facea maica-mea cand eram tanar, era EXTRAORDINAR DE BUN
si NU se tine afara, decat daca nu vrei suc de soc ci vin
asa ca tine-l inauntru, la racoare si intuneric

oricum, nu mai tin minte reteta, dar google uber alles:
https://www.google.com/search?q=cum+faci+suc+de+soc
ideea e ca TREBUIE sa pui cantitatile care trebuie pentru bidonul in care il faci, prea mult iese prea dulce sau vin, prea putin o sa fie frustrant ca pare apa ametita putin si atat

| aumih16 a răspuns:

Socata naturala! nu de asta din comert!

| Jus7t a răspuns:

Am făcut socată dar în unele cazuri s-a transformat în vin cred, că mă amețea prima dată și mă gândeam de ce naiba îmi e somn de la ea, eram confuz și nu știam dar a doua zi sau a treia am băut și m-am cam îmbătat din greșeală.
Anyway, era rețeta aia în care pui și drojdie, dar așteptă răspunsuri mai bune.

| supadeceapa explică (pentru Jus7t):

laughing))))))) tare. Cred că trebuie doar lăsat mai multe zile thinking pe net am găsit rețete în care se pune vin alb, dar eu nu-mi amintesc să fi pus bunică-mea așa ceva când făcea.

| Jus7t a răspuns (pentru supadeceapa):

Dacă în următoarele zile o să te iei aiurea pe TPU o să știu de ce laughing

| supadeceapa explică (pentru Jus7t):

Dacă ai ști tu de câte ori am comentat pe site beată împrăștiată toată pe aici... laughing))

| Jus7t a răspuns (pentru supadeceapa):

laughing nu am observat, dar am făcut și eu de astea, nu îmi funcționa creierul chiar bine dar ce să facem, se mai întâmplă.
Oricum la câte citesc uneori pe aici cred că e mai sănătos să stai beat pe site.

| supadeceapa explică (pentru Jus7t):

laughing))))) și beți suntem mai coerenți decât mulți de pe aici.

| EntertainYou a răspuns:

In casa n-am mai facut de multi ani, dar am mai consumat pe la unele restaurante. Este o bautura excelenta.
Cand eram mai mic exista in comert la noi si o Fanta Shokata ceva. Pana si aia era o mica bucurie a vietii big grin

Mi-as dori sa pot bea tot anul asa ceva, dar siropurile care se mai gasesc prin supermarket nu sunt nici pe departe acelasi lucru.

| supadeceapa explică (pentru EntertainYou):

E sezonul acum, se găsesc flori pe toate străzile, ai putea să profiți love struck

| EntertainYou a răspuns (pentru supadeceapa):

I know. I will.