| alexandrubt13 a întrebat:

Au aparut drujbele astea pe acumulator,electrice, intreb sunt ceva de ele? Este vreo marca care chiar se poate achizitiona pentru taiat niste pomi maxim 10-15 cm grosime si sa nu fie teap? Vad ca au luat amploare reclamele cu aceste drujbe, eu ma gandeam la un kraft

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu am un Einhell cu lama de 35 cm și un Black & Decker ceva mai mică. Sunt mulțumit de ambele. Dar trebuie să ai minimum 2 (preferabil 3) seturi de baterii și încărcătoare rapide în caz că ai mai mult de lucru odată.
Taie la fel de bine ca alea pe benzină, dar cu mai puțin zgomot și mai ales fără pic de fum și miros de benzină cu ulei arse.

| relian a răspuns:

Sint, dar nu tai cu ele intruna, sau ai putea sa tai daca ai mai multe baterii, cand se duce una, rapid ai si inlocuito.
Acu nu stiu ce lemne taie astea cu baterii, banui ca nu taie ca cele pe gaz sau electrice la priza.
La ce spui tu pomi is bune, dar e bine sa iei o scula buna, nu asa orice ciuperca dupa ploaie.Ca si cele pe benzina si astea cam la fel sunt, cele mai bune tot firmele de top le fac, restul, cumperi si incerci, daca o fi o fi.

Cauta pe cele care pui si ulei in ele pentru lant, pentru ca am vazut si la care nu pui, sincer alea nu stiu cit de bune ori fi.
Astea pentru pomi is un fel de minifierestraie. De astea fac si firmele alea ce fac scule gen Makita., Milwaukee, Stihl, daca vorbesti de alea pentru taiat pomi fructiferi.

Daca vorbesti de taiat lemne mai groase baga si tu pe Youtube si cauta, vezi comparatii, cauta cele mai bune si vezi ce spun oamenii pe acolo.
Dar e bine sa cauti in engleza, gasesti mai multe video.

Kraft nu am auzit, baga si tu un link sa vedem despre ce vorbesti.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Cred ca e mai bun ferestrau sabie dupa cate raspunsuri am, mie nici nu imi trebuie sa tai continuu cate ceva si atunci putin

| relian a răspuns (pentru alexandrubt13):

Daca ai citva pomi, atunci nu merita, tai cu fierastraul cauti unu f buna, vezi ca au cei de la stihl fierastraie super ascutite si f bune, nu stai dupa scula aia cu baterie, stai ca s-a descarcat bateria, stai ca nu stiu ce.
Plus de asta daca bateria aia nu-i folosita lung timp, o sa moara si cand tie lumea mai draga sa tai si tu un bat, nu mai ai cu ce laughing

| UserRo10 a răspuns:

Am o Makita cu acumulator si isi face treaba pentru lucrari in gospodarire. Mai buna e o drujba pe curent cu cablu

Răspuns utilizator avertizat