| Feyenooord666666 a întrebat:

Avand in vedere ca se ia din ce in ce mai des curentul, in caz ca se strica tv-ul sau consola din cauza asta se poate reclama unde?

ANPC sau electrica?

Au mai fost cazuri?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face reclamatie dar nu se va rezolva nimic, deoarece aceste pene de curent nu sunt programate, pur si simplu sunt produse involuntar de sistemul electric, din cauza unor mici defectiuni.
Dar ce poti face ca sa te protejezi este sa-ti cumperi o priza multipla, care are protectie pentru asemenea socuri si care preia socul electric.
https://www.emag.ro/search/priza+protectie+supratensiune

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti reclama pentru ca nimeni nu face nimic, asa e sistemul in tara si zona unde stai poate sa fie afectata, nu oricine are pana de curent frecventa.

| JicaContra a răspuns:

Electrica, cica, ca ar despagubi, dar iti trebuie actele aparatului
anpc daca... ba nu, atunci cand, nu daca, NU te vor despagubi

insa poti sa iti iei asa ceva:
https://www.emag.ro/......priceasc/c
bagi tv, consola si routerul in el, si ai protectie la caderi de curent, chiar te poti si juca pana isi revine curentul

| Digikey a răspuns:

Nu se strica televizorul din cauza intreruperii alimentarii cu energie electrica.
Cine afirma contrariul este certat cu legile fizicii.
Daca vorbim de supratensiuni este altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Nume6 a răspuns:

Bineînţeles că îţi vor repara ei astea că nu le-ai tras tu din priză?‍♀️

| Fxsol a răspuns:

Greu se strică tv-ul (dacă nu e foarte vechi) și consola din cauză întreruperi de curent deoarece majoritatea au sisteme de protecție în sursele instalate de producători care le protejează + siguranțele de la casă, aparatele electrice nu se strică din cauza întreruperi de curent și a supra voltajul care este posibil să vină după și automat cad siguranțele dacă sunt bune