| Inhibitus2344 a întrebat:

Aveti idee ce substanta (simpla aka care o gasesti/creezi usor acasa)dizolva chiștoacele de țigara?(RASPUNDEȚI DOAR DACA SUNTEȚI SIGURI DE RASPUNS)... thx ^^!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu vor avea mare efect. Acele substante sunt pentru curatarea depunerilor de grasime si de calcar, nu pentru hartie.
Eu as baga noroi umed in aceea teava. Cu timpul chistoacele se vor putrezi, daca primesc si cate o doza de apa.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa.
Zeama de tutun obtinuta din tutunul dizolvat in apa este un insecticid foarte puternic. Stropit pe flori, omoara paduchii de frunze de pe trandafiri si alte plante.
Si eu folosesc aceasta solutie in curte, cand plantele sunt atacate de daunatori.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

"Aveti idee ce substanta dizolva chiștoacele de țigara?"
Bula, ce-ai patit? Celuloza din filtre sa se dizolve in apa?!

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Hartia se dizolva in apa. In general, hartia este facuta din celuloza, dar hartia reciclata contine deseori si materiale plastice si alte substante.
La fel se intampla si cu tutunul.
Nici unul nu se dizolva instant, cu toate ca sunt materiale biodegradabile (se descompun de la apa si aer).

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Hai sa zicem insa la ce se refera el cred ca ori este o tema, ori si-a-nfundat chiuveta cu chistoace, de asta apa este inefectiva.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tema de scoala... nu cred sa fie. big grin
Daca s-a infundat chiuveta, atunci ori cheama un instalator, ori pune apa peste si asteapta pana ce se dizolva. laughing

| Inhibitus2344 explică (pentru Bula):

Am facut greseala))
am fumat si am pus chistoacele intr o teava de la stalpul de la poarta de la gradina siii... daca vre-data ai mei au de gand sa schimbe gardu sau anyway... ar fi ciudat cand scot stalpul acela sa curga din el doua tone de chistoace.)))u know what i mean?))

| Bula a răspuns (pentru Inhibitus2344):

Grea problema!
Daca sus e gaurit, n-ai decat sa lasi sa ploua in ea. Mai poti baga si tu niste apa.
Daca scobesti cu o sarma, se mai ridica la suprafata ramasitele si le poti "pescui" de acolo.
Alta data ai grija unde arunci chistoacele, evita tevile, fiindca unele pot chiar sa bubuie, nedorit.

| Inhibitus2344 explică (pentru Bula):

Crezi ca bubuie daca pun ceva de desfundat tavi be like: mr musculo sau idk triumf?

| Bula a răspuns (pentru Inhibitus2344):

Nu vor avea mare efect. Acele substante sunt pentru curatarea depunerilor de grasime si de calcar, nu pentru hartie.
Eu as baga noroi umed in aceea teava. Cu timpul chistoacele se vor putrezi, daca primesc si cate o doza de apa.

| sierra1 a răspuns:

Inutilă intrebare!

| LPCTSTR a răspuns:

Ai avea nevoie de un solvent destul de foarte puternic, special si costisitor si uite si de ce: chistoacele sunt filtre contaminate, deci folosesc materiale mai mult sau mai putin textile, asta inseamna ca au in componenta celuloza care fara o clasa de solventi speciali, nu se va dizolva in solventii de care dispunem la magazin.
Ar trebui sa sune cam asa: "N-methylmorpholine N-oxide", insa cred ca-i cam toxic din ce-am citit despre el, in cantitati mari si fara alte substante necesare, chimice si costisitoare, n-o vei scoate la capat.
Deci, daca vrei sa scapi de chistoace, fara documentare profunda si un venit consistent (pentru ca substantele asta costa mult si se vand in cantitati relativ mari), nu vad sa-ti realizezi prea curand ideea.

| AlexCristi97 a răspuns:

Pentru ce iti trebuie? Substantele de curatat tevi dizolva foarte multe sau cele antidegresante puternice, precum Triumf (cele pentru negreala de pe aragaz). Dar ele sunt atat de puternice incat daca ajung pe mana pot cauza arsuri chimice. De asemenea, substantele care ar putea dizolva chistoace cu siguranta ataca atat pielea si respiratia, cat si alte suprafete, existand riscul sa faca reactii chimice nu tocmai ok (topire, ardere).

| Inhibitus2344 explică:

Acestea se afla la baza unei teve de metal, unde nu am acces xddd

| LPCTSTR a răspuns (pentru Inhibitus2344):

Pai, nu ai cum fara substanta precizata mai sus si chimie avansata.
Incearca sa umpli teava cu apa, poate se ridica chistoacele si poti sa le scoti.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dă-i cu H2SO4

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu in ce masura va gasi el H2SO4 mai concentrat de 55% cat sa faca o reactie, insa un lucru e sigur, o sa-i cada gardul in cativa ani.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Intrebarea e așa cum am mai zis (sugestia era pentru tine)