| Spectrum82 a întrebat:

Am construit recent o casa la 43 de metri departare de strada principala. Strada prin care se ajunge la casa face parte din terenul meu. Problema este ca vreau sa ma leg la internet la RDS iar ei au spus ca nu se poate altfel decat cu ajutorul a doi stalpi deoarece distanta este prea mare. Presupun ca stalpii trebuie sa ii platesc eu. Cat costa un stalp? Cum as putea face legatura altfel?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intreaba la RCS-RDS cat costa stalpii.
Daca strada este pe terenul tau atunci poti pune cablul subteran, daca te-ar costa mai putin decat pus pe stalpi.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Spune-le celor de la RDS ca tu nu esti primarie, ca sa plantezi stalpi. Cablul poate fi montat si pe gard sau subteran. La tine in zona este doar RDS-ul? Incearca si la Telekom. Pana la urma este terenul tau. Daca vrei poti pune cablul direct pe pamant si il legi cu fundite roz, nu-i treaba lor.

| cristi202 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Nu e chiar asa, am lucrat la tv-cablu si stiu cam care e situatia. Ideea e ca daca apare o defectiune, firma e raspunzatoare pana la intrarea cablului in casa, si atunci ei nu ii va conveni sa iti pui cablul, in acest caz pe 25 de m, oricum, odata ce ei raspund de asta. In mod normal, ei ar trebui sa asigure si logistica, adica stilpii, dar e foarte usor sa se fofileze si sa lase totul in aer, caci, desigur, costurile ar fi prea mari si ar intra la pierderi. Asa ca, nu prea merge cu fundite roz happy.

| Spectrum82 explică (pentru KronstadtResurrection):

O sa incerc la Telekom. Dar am inteles ca este slab internetul la ei. Daca imi fac doar tv prin atena la telekom(ca altfel nu am cum la 43 de m distanta de stalp) si internet prin rds se poate?