| PodeaMircea a întrebat:

Buna!
Am cumparat o casa si as vrea sa-i modific instalatia electrica, mai exact sa mai adaug prize si becuri in gradina.
As vrea sa stiu daca aceasta instalatia se poate face direct din bransament, dupa contor, sa fie separat de cea din casa si daca se poate monta un tablou separat pentru exterior.
Multumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate face oriunde după contor. Se poate montaun tablou separat sau o siguranță separata in tabloul existent.

| cristi202 a răspuns:

Se poate, eu am facut asta la o casa la care am stat cu chirie. Doar ca nu am montat tablou exterior. Am tras fire de la o doza, si le-am "plantat" in exterior, deci erau vizibile. Cind am avut o neintelegere cu cei de la Enel cu privire la plata curentului, au venit sa ne taie curentul doi meseriasi zicind ca nu platisem curentul, insa sotia le-a aratat chitanta cu dovada, si asa am scapat happy, ei au vazut instalatia exterioara, chiar s-au uitat atent la ea, dar nu au zis absolut nimic, am inteles din asta ca totul era Ok, altfel s-ar fi luat de mine daca era vorba de o improvizatie.
Deci cred ca fara probleme poti sa iti extinzi instalatia. Dar ai grija, vorba lui Panamax, o inmormantare costa mult in ziua de azi. Daca nu te pricepi, cheama un electrician, eu am facut ca am habar la chestii marunte, pentru ca stiu de la tatal meu, electrician, dar tot el mereu imi spunea ca la curent o singura data gresesti, a doua oara nu mai apuci.

| Violleta2022 a răspuns:

Un electrician autorizat ar putea sa va spuna clar, dar numai dupa ce vede configuratia electrica a casei si posibilitatea de extindere a cablurilor in gradina.

| Panamax a răspuns:

Apeleaza la o firma autorizata.
O sa ramani surprins sa afli ca o sa te coste mai putin decat un Dorel chemat in timpul liber.
Sa insisti sa-ti monteze un diferential separat de 0, 03A pentru noul circuit, dar nu chinezesc sau turcesc.
O inmormantare costa mult in ziua de azi.

| PodeaMircea explică (pentru Panamax):

Sigur voi apela la o firma, dar pun intrebari sa-mi fac o idee corecta, sa stiu ce sa le spun si din pacate sa-i urmaresc pentru a avea siguranta ca totul este facut corect.

Multunesc.

| ziftode a răspuns:

In general trebuie sa stii ce faci (si daca pui intrebari, nu prea stii) sau sa te duci la un electrician autorizat, si sa il si mituiesti sa faca treaba buna

ideea generala e sa ai sigurante pe fiecare circuit, si mai ales, circuitele sa fie cat mai putini consumatori posibili (insa, evident, fara sa faci economie la prizele de care ai nevoie), nu sa ai un singur circuit de prize prin 10 camere si daca pornesti 15 calculatoare in acelasi timp sa sara siguranta, ca sa nu mai vorbim iarna cand mai pui un calorifer electric in... fiecare camera (iar asta a fost facut de un electrician cat se poate de autorizat) si a trebuit eu, care nu am facut nici o electrotehnica in viata mea, sa determin cate si unde sunt celelalte circuite, si apoi sa trag prelungitoare, de la alte circuite care aveau 1-2 prize in bucatarie si 1-2 in baie si 1-2 in ultima camera!

sper ca ti-am dat o idee!