| sylarbc a întrebat:

Buna! Am facut o prostie...am scapat detratant pe parchet si s-a albit in zona respectiva. Am incercat sa scot pata dar nu iese. Cum fac sa scap de acea pata?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asa sa procedezi:
1. Cu o bucata de smirghel (panza abraziva) fina (de granulatie mai mare de 100) slefuiesti partea albita
2. Aspiri praful format cu un aspirator
3. Cu o carpa moale stergi praful ramas
4. Dai subtire pe suprafata slefuita cu lac incolor (spray sau cu pensula) sau cu lac de parchet si lasi sa se usuce. Se repeta dupa uscare, de 2-3 ori.
5. Cand nu se mai vede locul, se lasa sa se usuce complet, timp de 2 zile, dupa care se poate pune peste covorul sau alt obiect.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce parchet e? Laminat sau lemn?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pata nu este pată. ci invers. Acolo dta de-pătat parchetul, l-ai curâțat de culoarea lui.

| lifit a răspuns:

Ar fi bine sa nu versi detartrant si la sala la care te duci, multumesc frumos.