| Etro a întrebat:

Bună. Am o camera 5 pe 4 jumate lățime. Înălțimea e de 4, 20.
Sunt curioasa cu ce as putea începe sa acopăr deasupra. Am văzut ca îmi trebuie placa și nu știu mai ce. Dacă ați putea să îmi spuneți ce îmi trebuie și ce masuri mi-ar trebui.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu de inteles. ai un acoperis, pe care vrei sa il scoti... De ce ai vrea sa il scoti? Ca sa il inlocuiesti, sa il înalți?
Daca vrei sa faci tavan, fara a mai folosi in vreun fel spatiul deasupra, se poate face o structura metalica dubla pe care se placheaza cu gipscarton.
Daca vrei sa utilizezi spatiul, atunci se introduc niste grinzi de lemn care se podesc cu scandura, intr-o configuratie pe care ti-o alegi singura.
Apoi pe sub grinzi se poate placa la fel cu gipscarton.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vrei tu sa faci in acea cameră sa zugravesti sau ce?

| Etro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tavanul, sus e liber, e doar un acoperit și vreau sa scot acel acoperiș sa fac tavan. Nu e nimic făcut sus, e doar liber

| cristi202 a răspuns (pentru Etro):

Un acoperiș tot ar trebui sa ii pui. Chiar dacă îl faci una cu tavanul, fie placa de beton, fie structura de lemn, cu rigips dedesubt. La structura de lemn e cel mai simplu, demolezi acoperișul, și pui structura de lemn, tabla sau țigla, izolația și rigipsul. La beton, e complicat, trebuie făcut cofrag, care trebuie susținut, turnat beton, așteptat sa se întăreasca, și apoi oricum deasupra placii sa montezi acoperisul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa vorbesti cu un zugrav el vine masoară si i ti spune ce materiale sa cumperi si cit va costa mina de lucru si in cate zile este gata lucrarea.