| Ja_Rule a întrebat:

Buna,

Am o casa care este tencuita in interior nu este dat cu glet,
Dacă vreau sa izolez cu vata trebuie sa dau cu glet prima data si dupa aia sa izolez?
Sau izolez pun placa de rigips si dupa aia dau cu un strat de glet peste si lavabila?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pui vata prima oara fara sa dai cu nimic, apoi rigipsu si dai gled.Nare rost sa arunci banii in vand, nu vad rostu sa dai gled si apoi sa pui vata peste.Indicat este sa faci un profil pe care sa pui rigipsu.Dar vata se pune prima ca de aia este izolatoare termic si apoi rigipsu si ai un perete din rigips.Zic sa faci profile pe pereti sa tragi si curent electric sa tragi tevi sau mai stiu eu ce ai, le ascunzi acolo. Apoi unde vine TV poti pune pe profle o bucata de placaj sau OSB apoi peste rigips, astfel ca vei putea prinde un TV in perete.Sau fctie de cati bani ai poti pune pe profile peste tot OSB asta izoleaza fonic si peste pui rigips, caz in care vei avea si izolatie fonica si pereti ceva mai rezistenti, adica rigispu nu se va sparge la lovituri, pti prinde in orice loc cuie, suruburi tablouri etc.Dar asta tine de cati bani ai.Si referitor la rigips eu as folosi rigipsu cel mai gros, cel putin pe pereti as folosi rigips de 25 mmm si 16 mm pe tavan.Dar na acum depinde de fiecare de ce bani dispune.Rigipsu are grosimi intre stiu si eu 10 mm si 25 de mm.Cu cat e mai gros rigipsu cu atat este mai bun.

| anonimg a răspuns:

Cu vata se poate izola numai la interior și se poate pune direct peste cărămidă si nu mai este nevoie de tencuială înainte.
Înainte de a pune vata pe perete, trebuiesc montați profilele de rigips si intre ei pui vata, după aceea cablurile de curent, tv, internet; după aceea pui rigipsul.
Cred ca vata este mai scumpă decât polistirenul, si de aceea este recomandat să folosești polistiren la exterior. Si cel mai bine este să faci izolația la exterior pentru că iti protejează pereții. Si la interior, daca tot ai dat tencuiala, mai dai 2 mâini de glet si 2 de lavabila si ai scăpat.
Tu nu ne-ai zis cum este casa la exterior; sau poate vrei să izolezi doar câteva camere si nu toată casa.

| qest11 a răspuns:

Faci cum vrei, nu conteza daca incepi prima data exteriorul. Vata o pui direct pe zidarie, nu tencuiesti sub ea. De ce pui rigips daca ai zidaria buna? Dai o mana de adeziv de polistiren cu plasa, apoi vreo 3 maini de glet fin, mana dupa mana fara sa se ususce si iesi mult mai ieftin, asta daca zidaria e buna si dreapta. Daca vrei ornamente, cu leduri in tavan, opere de arta, este altceva.