| imarele a întrebat:

Am o întrebare care nu mă lasă în pace. Dacă voi cumpăra o casă și voi locui (din păcate singur, nu știu dacă voi mai avea familie proprie) merită să mă gândesc să-mi produc energie prin panouri fotovoltaice? Locuiesc în Ungaria în provincie, deocamdată la sora mea cu speranța că anul acesta voi reuși să - mi cumpăr casă în sfârșit doar a mea... Nici măcar habar nu am câtă energie aș consuma și asta mă încurcă rău de tot, iar majoritatea firmelor care se ocupă de acest domeniu cer cantitatea de consum/anual ca să dea o ofertă în schimb. De unde să știu cât voi consuma când niciodată nu am fost independent, pe cont propriu? Să mă gândesc la varianta cea mai mică de kw/an și se pot monta mai multe panouri ulterior dacă consumul va fi mai mare? Sunt pus pe fapte mari ce privește casa, am niște idei super faine. Bine ar fi să și reușesc ceva. Printre idei ar fi si energia solară. Vreau aer condiționat, apă caldă sau încălzire cu acest sistem sau mai nou am văzut pe eMAG teracotă electrică modernă de 2000 watt, plus de luat în calcul celelalte utilități tv, laptop, mașină de spălat, aspirator. Oare cât aș consuma? Voi depăși 4000 de w/lună? Trebuie să țin cont că oricum petrec cel puțin 12 ore la lucru până ajung acasă. Mă gândesc că consumul nu va fi foarte mare dar aș vrea să fiu independent energetic. Merită să iau în calcul varianta aceasta? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns anticipat

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar tu poti stii daca merita sa faci investitia asta, ca noi nu stim cat castigi si cat iti permiti sa cheltui pe investitie.
Sfatul meu este sa nu investesti in sobe sau calorifere pe energie electrica, ca vei ajunge la sapa de lemn. mai bine soba pe lemne, daca nu-ti poti permite panouri solare cusistem de stocare a energiei, (implicand un cost masiv pentru baterii si aparatura de convertire si stocare), ca altfel nu face sens doar sa le folosesti pe timpul zilei, ca oricum nu esti acasa.

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Merita. Dar, incepe cu baza. Cumara o casuta dupa care stam de vorba.

| imarele explică (pentru baru):

Am vrut să declar câștigător? și acest răspuns. Din păcate nu pot. Vă mulțumesc frumos pentru raspunsuri. Să vedem dacă vom putea să vindem casa din România și apoi dacă... Dacă voi putea cumpăra aici ca apoi să vorbim despre energie alternativă. Aveți dreptate în tot ce ați scris. Voi reveni cu un răspuns dacă reușesc. Vă salut. Și vă mulțumesc frumos încă odată

| baru a răspuns (pentru imarele):

Cu drag...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar încălzirea casei pe timp de iarnă? Câți mp are casa de încălzit? Unde pui panourile? Pe casă, în grădină? Ai destul spațiu? Cât te costă achiziționarea și montarea lor? Deci cât te va costa aceasta în raport cu o centrală pe gaz, dacă ai gaz pe teren? Sunt prea multe necunoscute, ca să poți face acum un calcul.

| Iote a răspuns:

Panouri fotovoltaice? Pentru independenta energetica? Si ce te faci cand nu este soare?
Nici in Ungaria nu sunt 366 zile insorite pe an.

| imarele explică (pentru Iote):

Nu m-ai înțeles. Mi s-a răspuns din altă sursă dar am menționat și eu în ultimul mesaj, dar am primit și eu mai multă clarificare. Trebuie un sistem cu acumulatori ca să devin independent 24 ore, ori un sistem prin care atunci când e soare să ajung la reducerea facturii prin injectare în reteaua națională. Oricum mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Probabil va rămâne să aflu mai multe abia dacă voi reuși să cumpăr casă și voi stii exact dimensiunea casei, ca să iau legătura cu o firmă prin care să- mi facă o ofertă. Oricum mi s-a răspuns că un sistem cu 3 kw sub nici o o formă nu-mi dau independența energetică, trebuie unul mai mare

| imarele explică:

Da. Adevărat. Nu știu nici măcar dacă voi avea casă darmite spațiul și unde aș putea pune instalația. Din ce am înțeles sunt firme aici in Ungaria care la cheie îți montează instalația și poți injecta restul energiei nefolosite în rețea, apoi când ai nevoie de curent practic să l primești înapoi sau se amortizează factura. Nu știu dacă explic bine. Ceva de genul. Cred că nu întâmplător ți se cere cât consumi pentru că există mai multe variante de achiziționare în funcție de cât ai consumul și factura pe lună, ca apoi să vină și pe teren să-ți arate oferta cea mai buna care sa acopere inclusiv nevoile tale inclusiv iarna sau stocarea energiei in acumulatoare. Dar coasta între 800 mii si 4 milioane forinți. Faza cu instalația pe gaz e că nu știm cât mai ducem prin metoda asta, mă gândesc și pentru ce va fi în următorii ani, anii se duc și apoi la bătrânețe să mă trezesc că trebuie să renunț la energia pe gaz și ar fi trebuit să aleg energia alternativă. Nu știm ce va fi. Dar faptul că îți poti crea energia necesară și să devii independent e atractiv. Eu cred că aceste panouri pot genera curent și pe timp de ceață, nori, vreme închisă, nopți lungi cum este pe timp de iarnă stocate în acumulatoare.