| 123andrei a întrebat:

Am o intrebare ce inseamna un apartament decomandat, nedecomandat sau semidecomandat ce inseamna decomandat, nedecomandat si semi decomandat SI ce este sarpanta la un apartament? Multumesc anticipat... FundaVOT!

Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

Decomandate:in care accesul in fiecare camera se face independent de celelalte(in general de pe un hol), adica nici una din camere nu este 'de trecere'
Semidecomandate:in care exista camera 'de trecere', ca sa ajungi in una din camere trebuie obligatoriu sa treci prin alta, iar intre ele exista un hol(de unde de obicei se intra si in baie)'tampon'
Nedecomandate:an care accesul intr-o camera se face direct dintr-o alta camera(nu mai exista acel hol 'tampon')
Aceste lucruri sunt valabile si la ap. cu 1 camera:
-decomandat:la intrare este un hol, de unde se intra separat in camera, bucatarie si baie
-semidec.:la intrare este un hol de unde se intra in camera si in baie; din camera se intra in bucatarie.
Sper ca am reusit sa descriu cat mai bine situatiile.

| 123andrei explică (pentru thalyslly):

Ce este sarpanta la un apartament?

| thalyslly a răspuns (pentru 123andrei):

Sarpanta este una dintre piesele principale ale acoperisului, reprezentand practic structura de rezistenta a acestuia. De-a lungul timpului au aparut mai multe tipuri de sarpanta, in functie de complexitatea si dimensiunea constructiei.
mai bine zis structura de grinzi
funda?