| DjSannan a întrebat:

Buna,am o intrebare
ce tip de conductor electric trebuie folosit pentru instalatia electrica a casei,intreb asta deoarece instalatia electrica a casei este foarte veche si as dori sa o schimb.
Rog raspunsuri serioase si fara raspunsuri gen cheama un electrician etc. Doar sa imi spuneti ce tip de conductor electric sa cumpar. Si as dori din sa fie bun,pentru aparatele casei cum ar fi,microunde,boiler,televizor,laptop, masina de spalat etc

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Gasesti la orice magazin de electrice.
Fir litat de cupru cu sectiunea de 2, 5mm patrati pentru prize si de 1, 5 pentru iluminat.
Culoare albastru pentru nul, maro sau negru pentru faza.
Pentru impamantare galben-verde.Pentru comenzile de la intreruparoare este bine sa folosesti o culoare diferita gri sau altceva.
Daca tot spargi pereti, este bine sa o faci cum trebuie acum.
Daca se poate linii separate din tablou catre fiecare consumator fiecare cu siguranta lui.La prize vii cu 3 fire albastru negru si galben-verde.La becuri vii cu nul (albastru)cu firul cald gri si impamantare gallben verde.
Jonctiunile intre fire se fac doar in casetele de derivatie, nu in spatele prizelor sau intrerupatoarelor.
Impamantarea nu se conecteaza la nul cum fac unii electricieni mai batrani.In acest caz nu mai functioneaza corect sigurantele automate diferentiale.

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Cupru, fir 2, 5 ( grosimea de 2 jumate ) pentru prize.

Pentru becuri poți lua şi ceva mai subțire. Dacă instalația electrică a casei este veche cel mai probabil e din aluminiu, se rup firele destul de uşor. Cuprul e roşcat iar aluminiul e gri.

| cyupaku a răspuns:

De regula firele de cupru sunt cele mai bune iar recomandarea ar fi cablu de doi jumate