| Bot_Cristina_2001 a întrebat:

Buna, am o problema. Am vrut sa închid geamul și mânerul s-a blocat ca fiind închis, deși este deschis. Nu mai merge in nici o parte. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Lucrurile blocate devin o bataie de cap! Insa in cazul geamului, credem ca nu vom reusi sa rezolvăm ceva ci doar sa producem alte probleme! Încearcă să dai manerul cu miscări usoare dinspre stanga spre dreapta(sau invers)repetat pana se va elibera, iar daca nu da rezultate, este posibil ca manerul sa nu fie uns, ceea ce inseamna ca blocarea e normala! cu un betisor de vata umed in ulei sau vaselina aplica pe toata portiunea manerului chiar daca acel spatiu este ingust...ori la fel cum folosesti ata dentară aplica cele spuse pe o foaie subtire de hartie sau plastic si prin frecari usoare la fel ca si ata dentară in dinti sa introduci uleiul sau vaselina in interior...In cel mai rau caz, apelează la un mecanic, char si la cel care a montat geamul.Meriti"a doua sansa"

| mihaidan1989 a răspuns:

Nu stiu ce geam ai. Dar la unele modele de inchizatori pentru geamurle termopan ca sa rasucesti manerul trebuie sa fie inchis. Atunci cand il inchizi se apasa o siguranta, care ar trebui sa se afle fix in dreptul manerului. Deci daca e acel model si gasesti acea singuranta cu siguranta vei reusi. Spor