Întrebare recomandată | Omis a întrebat:

Buna, am o urgenta uriasa. Am descoperit astazi ca am invazie de plosnite in casa. Nu mai pot sa dorm, simt ca ma mananca tot corpul, am intrat oarecum in disperare. Ceea ce vreau sa va intreb e cat ma costa sa aduc o firma de dezinsectie? Si cum se procedeaza, vin doar o data sau de mai multe ori?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| qest11 a răspuns:

In primul rand incearca sa inlaturi cauza. De scapat de ele scapi si cu un spray de tantari dat vreo 20 de secunde...gazezi tot, nu ramane urma de viata. Daca respiri vreo 10 secunde acel gaz, cazi pe jos, deci iti tii respiratia. Pune plasa la geamuri, la aerisiri, dopuri la cada sau chiuvete, iar la scurgerea de la baie ar trebui sa ai acel pahar din plasic. Presupun ca ai usa metalica cu prag, oarecum etans. Daca stai la parter sau etajul unu, iti recomand sa ai un capac la wc mai greu si lasat jos cand nu folosesti toaleta. Eu stau la unu, cu parter de 3m si tot urcau sobolanii prin wc si gaseam rahatul lor prin baie. Cand ai daunatori in casa trebuie sa inlaturi cauza, nu efectul. Nu lasati prin casa la intamplare acele solutii, daca aveti copii, tineti-va respiratia in timp ce pulverizati, apoi cand reveniti dupa vreo 15 minute, deschideti geamurile. Se spune ca si dupa o zi de deratizare, tot mai este un mediu toxic in acea incapere, chiar daca mirosul a disparut.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de invazie instanta (mai ales pe timp de caldura, vara, dar nu numai) trebuie facuta o CAMPANIE GENERALA de dezinfectie, altfel goangele revin din vecinitatile ne-dezinfectate.
Intai trebuie clarifocata intinderea teritoriului invadat (in oras pot fi chiar zeci de blocuri) si organizat o dezinsectare-deratizare generala!

Asemenea cazuri sunt de competenta autoritatilor locale si sunt obligati sa intervina de urgenta.
Sesizarea se face in scris, semnat si parafat de cat mai multe asociatii /proprietari afectati, iar sesizarea se va inregistra si la celalalte organe competente: Directia de Sanatate Publica, comandamentul de situatii de urgenta etc.

O singura firma, cu 2-3 angajati, cu greu sau deloc nu poate rezolva problema!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bula):

Tu astepti sa vina primarul sa-ti dea si cu aspiratorul in casa - http://www.derati-serv.ro/......--_23.html

| Bula a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu!
Primarul si celelalte organe mentionate au obligatia sa intervina imediat in caz de calamitati naturale, epidemii etc, cum sunt si invaziile de insecte sau gripa aviara, boala vacii nebune etc.

Este in fisa lor de post sa actioneze cu maxima repeziciune si eficacitate in asemenea cazuri!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bula):

Nu ai pus niciodata nimic in sprijinul afirmatiilor care le faci. Inveti oamenii sa meraga la primar sa dea Stare de Urgenta ca are 5 muste in casa. Noaptea mintii.

| Bula a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vad ca ori nu citesti intreaga intrebare, ori nu o intelegi.
Eu punctez raspunsurile, cat mai scurt, clar si la obiect. Nu intru in detalii sa scriu aici literatura de specialitate si intreaga legislatie aferenta, dupa caz. Detaliile le poate afla omul, eu ii spun doar ce sa caute, de unde sa porneasca si pe scurt procedura. Restul este problema celor care sunt platiti pentru acele demersuri.

Omul a scris clar: "am invazie de plosnite in casa", ceea ce inseamna ca este chiar o raspandire majora, unde trebuie intervenit pe scara larga, nu numai in camera mica sau locuinta omului!
Situatia pe teren si detaliile se constata de specialistii competenti, dupa sesizare.

Ar trebui sa stii aceste notiuni,

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bula):

Observ ca marea ta calitate e obiectivitatea, nu munci sa ma covingi. Intreaba omul de masina de spalat si tu il inveti despre stalactite si stalagmite. Ai si marea abilitate ca apoi sa te scoti dar uiti sa spui dupa dovada ca ai lipsuri ca mi-ai dat dislike la un raspuns pe care l-am dovedit ca fiind corect. Stii sa lovesti sub centura cu placere. Sistemul de evaluare de pe TPU e total inutil atat timp cat nu e public mai ales pentru initiatorul topicului care e primul care ar trebui sa vada parerile de + sau - ale userilor la un raspuns. Secretele sunt carateristica de la care incepe organizatia de tip mafiot. Sistemul e idiot si il folosesti numai daca nu ai darul gandirii. Evaluarea negativa pe din dos fara argumente este o injuratura mascata. Evaluarea pozitiva, tot ascunsa public, creeaza tabere de 2-3-5 utilizatori care sunt o gasca formata pe sub masa pe baza laikurilor dintre ei. Ei se pot alia prin aceasta alianta ascunsa si pot pune la pamant un user nu pentru ca au dreptate ci pentru ca au superioritate numerica. Nu folosesc sistemul de evaluare, este infect gandit, caracteristica principala a unui forum e transparenta nu secretele.

| mihai69 a răspuns:

Indiferent cine si cum face dezinsectia, e muai sa fie repetata dupa 2-3 saptamani pentru ca degeaba omori adultii daca au apucat sa faca oua. Alea nu pier si intr-o luna maximum ai aceeasi problema. Dar daca se reface "fumigatia" la timp, noua generatie nu are vreme sa ajunga la maturitatea sexuala spre a face la randul lor alti pui.
On topic - acum o mie de ani in urma, am avut aceeasi problema. Am scapat pompand manual vreo 2 l de "Analcid" (insecticidul universal al secolui trecut). Trebuie dat meticulos prin absolut toate fisurile si crapaturile posibile, sub saltele etc. Trebuie ridicata toata mobila si dat inclusiv sub picioarele acesteia.
Bafta!

| Purec a răspuns:

Desi cei care au scris inaintea mea sun destul de optimisti, eu nu sunt! Plosnitele sunt printre cele mai rezistente insecte! Daca cu insectele adulte poti sa te descurci, ouale si larvele acestor insecte sunt aproape "indestructibile". Daca dezinsectia nu e facuta corect, nu o sa scapi niciodata de acesti daunatori! Apeleaza cu incredere la o firma specializata! Problema este una serioasa si costisitoare insa, o sa fie nevoie sa arunci de prin casa cam tot ce e lemn aau hartie! Trebuie sa vina de minim doua ori! Nu stiu sa iti spun cam cat ar costa dar sfatul meu este sa chemi cat mai rapid o firma specializata si sa nu te joci tu de-a insecticidul ca nu o sa scapi de ele.

Ps: mare grija sa nu oferi si prietenilor cadouri. ouale acestor insecte pot ajunge pe haine si in casa prietenilor apoi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa mergi la o farmacie de insecticide, sa intrebi ce e mai bun si probabil o sa îți arate o Sticluța mică in care e o soluție ce trebuie diluată si apoi pulverizată in aceea încăpere. Dacă vei lua decizia de a dezinsecta cu această soluție spațiul îți sugerez sa nu respecti detaliile privind concentrația, ci sa faci soluția respectiva cel puțin dublu de concentrată pentru a avea rezultate bune si pentru a nu fi necesar sa repeți operațiunea la 7 zile!

| Veltorb a răspuns:

Otrava cyper vet, dilueazo în 5 litri de apă apoi dă peste tot cu ea, eu așa am scăpat de ele.

| Sn1p3r323 a răspuns:

Plosnitele sunt alea care miros urat

| Andrei1980Andrei a răspuns:

Cel mai simplu pentru tine ar fi sa apelezi la o firma de specialitate. Sfatul meu este sa nu te chinui singura,
Apeleaza cu incredere la ei : https://dddnord.ro/

| Rateu2004 a răspuns:

Nu recomand sa incerci pe cont propriu, poate fi periculos. Eu am apelat aici, si au venit de 3 ori: https://www.pestcontrol-bucuresti.ro/