| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, am pe etaj turnat placa de beton de 12 cm si acoperisul inalt de 2, 50 neizolat deci nu e mansarda. Cu ce sa izolez placa de beton pentru a nu fi frig in camere? Nu e bine cu vata bazaltica pusa ca pe pereti si turnat o sapa subtire? Si trebuie izolat si acoperisul cu vata minerala?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca podul e circulabil si torni sapa, obligatoriu extrudat. Ca e 10 cm sau mai mult, depinde de bugetul tau, banii investiti acum se vor recupera in timp.
Daca nu torni sapa si nu folosesti podul decat ocazional, poti folosi si expandat. Dar eu nu m-as opri la 10 cm, podul meu de deasupra mansardei totalizează 50 cm de izolatie (e drept ca e foarte mic). Specialistii spun că 70% din caldura se pierde prin tavan...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vata bazaltica plus sapa nu prea ai cum.
Daca ai inaltimea suficienta in camere, ai putea izola cu vata minerala (eu as merge pe vata de sticla) la interior, apoi tavan de gipscarton.
Deasupra placii poti pune polistiren extrudat si o sapa subtire.
Acoperisul se poate izola cu vata minerala, dar numai daca e făcut ca la carte, cu astereala si folie.
Ca sa ai o izolatie eficienta, ar trebui sa le combini pe toate. Un tavan este considerat bine izolat cand are peste 25 cm izolatie.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Eu am zis sa pun vata bazaltica peste placa in pod ca am placa de beton si pe urma acoperis in camere pe tavan am din turnare extrudat de 2 cm

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Sapa nu tine peste vata, sapa se poate turna doar peste extrudat, altfel se va sparge cand calci pe ea.
Daca nu folosesti podul si nu ai nevoie sa fie circulabil, poti pune doar polistiren expandat si eventual niste scanduri deasupra pe care sa poti calca la nevoie.
Cei 2 cm de extrudat ajuta putin, dar sunt departe de a fi suficienti.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Deci sa pun extrudat de 10 cm

| alexandrubt13 explică (pentru alexandrubt13):

Intreb cu ce adeziv se poate lipi extrudatul de pereti sau de placa din etaj mie mi-a ramas si din ala de la gresie mai multi saci

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Adezivul de polistiren este ceva mai lipicios. Dar avand in vedere ca il pui pe podea, merge si ala de gresie.
Eu am pus peste placa de la parter extrudat cu falț, fara nici un adeziv.

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Daca podul e circulabil si torni sapa, obligatoriu extrudat. Ca e 10 cm sau mai mult, depinde de bugetul tau, banii investiti acum se vor recupera in timp.
Daca nu torni sapa si nu folosesti podul decat ocazional, poti folosi si expandat. Dar eu nu m-as opri la 10 cm, podul meu de deasupra mansardei totalizează 50 cm de izolatie (e drept ca e foarte mic). Specialistii spun că 70% din caldura se pierde prin tavan...