| Cleo96 a întrebat:

Buna,am plantat niste butasi de iedera si de caprifoi in ghivece pe balcon acum o saptamana, astazi am adaugat gazon si folie(folia am pus-o acum pentru ca nu stiam ca este atat de importanta pentru formarea radacinilor)...
Intrebarea mea este:se vor prinde butasii mei si vor face radacina?
Si...:cum trebuie sa procedez cu folia?(cat timp? Cand fac aerisirile? La cat timp fac udarile?)

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Butasii aia cum au fost? Adica butasii chiar daca sunt verzi le elimini frunzele,evantual lasi numai o singura frunzulita,sau deloc,depinde in ce ai pus la inradacinat, de regula se foloseste nisip, sau permit, ori turba. Poti acoperi cu o folie dar nu direct folia pe butasi, le faci asa un suport si acoperi, sa aiba ca o camaera sau ce iese acolo micut.Gazon nu stiu de ce ai pus, desi ai pus seminte de ierburi nu gazon laughing daca puneai gazon acoperai cu pamant butasii.
Gazonul este stii ce? Ok iti zic eu ce este.Gazonul este o suprafata de teren inierbata, aia e tot.Ca ierburi se folosesc diferite specii de ierburi perene.Ala e gazonu,deci gazonul nu este o iarba anume,ci o suprafata de tern cu iarba pe ea ok? E bun daca ai priceput.
Inca o chestie importanta este ca butasii tai sau vasele in care ai pus butasii sa fie tinuti la umbra,adica nu la intuneric ci la umbra, sa nu bata soarele direct peste ei.
Folia aia este sa se mentina acolo in jurul butasilor o anumita umiditate, sa nu se usuce.Dar cum am spus faci un cadru din sarma sau bete ceva mai inalte decat vasele unde ai pus butasii ca un dreptunghi sau patrat ceva si acoperi, ceva gen solar, dar miniatur, doar cat tine vasele tale.Nu trebuie sa aerisesti nimic,aerul intra inauntru,nu etansezi tu sa nu intre absolut deloc aer.Te uiti la butasi asa la saptamana, intr-o luna ar trebuie sa prinda radacini deja.
De udat verifici pamantul, sau in ce ai pus butasii aia cu mana, asa cu degetele verifici daca este umed, daca e umed nu dai apa. Evita baltirea apei, daca apa balteste aia putrezesc.Deci se tine substratu ala in care ai pus butsii asa reavan, asta o sa iti dai tu singur/a seama.Cand vezi ca cresc frunzulite poti scoate folia, depinde cat de inalt este acel solar in miniatura de care zic. Daca ai pus folia direct peste butasi, verifica zinic, dar pune vasele alea la umbra.Asta e tot.Bafta