| nmlnmlnmlooo a întrebat:

Am plantat niste pomi fructiferi ( ciresi, piersici si peri ) si nu stiu cam cum se procedeaza cu stropitul lor. Acum ca a venit primavara cred ca trebuie sa-i stropesc cu ceva. Puteti sa-mi dati niste sfaturi?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta pe net. Sunt o gramada de pagini explicative. Exemplu: http://agrointel.ro/......ra-de-mar/
Dar trebuie vazut la fiecare specie in parte.

| relian a răspuns:

Nu dai cu nimic deocamdata, ca nai ce sa stropesti.Cind or sa aiba frunze, lastari etc atunci stropesti, dar mai mult pentru par, ca ailantii n-ai pentru cei stropi.Ma refer d aca de abia acum iai plantat, si chiar dear avea si 2-3 ani nai ce stropi, poate pentru par cum am spus.Deci pomii tai nu fructifica inca, ciresu si caisu nu prea au boli asa grave, numai parul ar putea fi atacat de ceva paduchi de san jose, deci spui la magazinu cu substante ce pomi ai si o sa iti dea aia ceva, dar nu te agita sa stropesti asa balamuc ca nai ce. Iara aluia care tea sfatuit sa dai cu var, spune-i sa-si dea el cu var pe picioare in cap si dupa sa spuna cum se simte.Cam asa se simte si un pom atunci cand il dai cu var.De asta te asigur,numai idiotii dau cu var pomii, compacii in general.Un idiot pe vremea lu ceausescu, unu de la politie sau pe unde era i-a venit ideea asta geniala sia vopsit cu var copacii pe unde trebuie sa treaca tovarasu, sa dea mai bine si uite asa de la un prost, de la un idioat ca sa vezi si tu ce inseamna turma, deci toata turma a luat exemplu aluia.Si uite asa in RO se dau si acum copacii cu var laughing.te intreb ai mai vazut tu copaci dati cu var in alta tara? Uite intra pe net cauta parcuri, sosele prin alte tari si observa cum sunt copacii daca is varuiti.Varu face rau copacilor, nu face nimic bun.In sf deci nu te apuca de dat saracii pomi cu var, mai intaii sa pui var tie pe picioare sa simti cum e si dupa sa te gandesti si la pomi.Deci parul ala il stropesti in vegetatie adica la anul nu acum, adica nu anul asta daca de abia iai plantat.Acum nu ai ce stropi.Numai in caz ca stiu si eu ar veni omizi sa le manince frunzele, desi nici alea nau ce minca si omizile nu maninca frunze de par, cais si cires.Revino la anul cu intrebarea acum nu ai ce face.Sa ii uzi daca e seceta aia trebuie sa faci si cam atat anul asta, eventual sa elimini orice lastar apare mai jos de unde vrei sa formezi coroana, sau viitoarea coroana.Sa zic batu, tulpina are 60-70 cm sau depinde cum vrei sa-i conduci sau de la ce inaltime sa plece coroana, am dat un ex doara, deci de la 60 cm in sus lasi orice frunza lastar apare, restul in jos elimini tot.Cam asta faci anul asta.

| Andrew54 a răspuns:

Eu zic sa ii dai cu var si sa intrebi la un magazin specializat cu ce sa ii stropesti.

| Andrew54 a răspuns:

Salut,iti recomand sa ii dai cu var si o substanta de la un magazin, depinde si de zona ce substanta