| crazyman12 a întrebat:

Buna,am primit ieri un ceas de firma...am pus urechea pe el si am observat ca nu ticaie, astazi cand m-am trezit am observat ca data nu s-a schimbat, dar in zilele precedente s-a schimbat de la sine si am mai observat ca de fapt ticaie...am umblat putin la el, am citit in manualul de intructiuni ce sa fac, dar mi-e frica ca l-am stricat.Va rog sa ma ajutati.E normal sa ticaie ( il aud doar daca pun urechea pe ceas)? Si cu data ce s-a intamplat? Ieri am dat din greseala data cu o zi inainte dupa am setat-o la loc.A avut asta un efect asupra ceasului? Mentionez ca ceasul era cu doua ore inainte, ora din Anglia. Urgent!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai intai: este ceas mecanic? Daca da sa stii ca ceasurile mecanice nu se dau inapoi ci se invart numai in sensul acelor de ceasornic (in fata). Daca ceasul este cu arc de armare trebuie s-o faci armarea la una sau cateva zile (depinde de producator) din cheita aflata in laterala dreapta. Daca armarea se face cu mecanism balansoar ceasul trebuie sa fie tinut mereu pe mana sau miscat stanga-dreapta, dimineata cand il pui la mana.
Uite cateva explicatii aici: http://www.time24.ro/article/instructiuni-ceasuri-automate.html