| Omis a întrebat:

Bună!
Am pus această întrebare și aseară, dar acum vin cu o completare.

Am o întrebare pentru cunoscătorii de pomicultură.
De ce cad prunele când sunt încă verzi? Se vestejesc și cad. De anul trecut mi s-a întâmplat acest lucru, iar anul ăsta la fel, și nu știu care ar fi cauza reală. I-am stropit în fiecare an, de asta spun că nu știu de ce se întâmplă asta.

Întrebarea mea e, se mai poate face ceva acum? Având în vedere că situația asta se întâmplă de anul trecut și nu am luat măsuri de atunci.

Răspuns Câştigător
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Așa cum ți-sm mai spus, este vorba despre viespea sâmburilor. Pe lângă tratamentul chimic, se recomandă strângerea fructelor căzute și incinerarea lor, pentru reducerea sau chiar aducerea la zero a larvelor.
Se găsesc tratamente bune pe site-urile de specialitate.

1 răspuns: