| AlexandraKerebecz a întrebat:

Buna, am pus geamuri termopan la camerele copiilor si fiind la mansarda as vrea sa blochez cumva deschiderea, DOAR sa se rabateze... exista aceasta posibilitate?
Multumesc!

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu m-am gândit niciodata la varianta asta, dar, cred că se poate, un lacatus priceput ar putea face asta, sa umble la balamalele de pe rabatabil sa le blocheze cînd sa se desfaca pentru a se deschide geamul, și totodată să poată să se miște pentru a rabata geamul. Totul trebuie făcut la balamalele de rabatare.

| sierra1 a răspuns:

Dacă le-ai pus și nu-s așa,

https://www.deposib.ro/fereastra-mansarda-fakro-fts-v-u2.html

pune-le un limitator

| AlexandraKerebecz explică (pentru sierra1):

Sunt geamuri normale, multumesc de raspuns...o sa caut

| sierra1 a răspuns (pentru AlexandraKerebecz):

Baftă!

| blackann a răspuns:

Da, se poate, sunt multe geamuri termopan care doar se rabateaza. Dar daca deja le-ai pus...trebuie sa gasesti alta solutie.

| AlexandraKerebecz explică (pentru blackann):

Am gasit un sistem cu ceva fir care se monteaza pe geam cu cheie si lasa geamul sa se deschida doar 10 cm. Sper sa functioneze

https://www.pvcmag.ro/......lu-alb-676

| iulia0514 a răspuns:

Eu am cumpărat mâner cu încuietoare, am vrut și eu să-le blochez cumva dar cine le-a făcut mi-a cerut același preț cât pentru tot geamul