| Chiriac_Robert_Andrei_1988 a întrebat:

Buna, am si eu o centrala termica motan sigma 24 kw, nu prea stiu sa umblu la ea, ce temperată trebuie in calorifere si la apa calda si cum se face economie, adica sa nu-mi vina o factura la gaz sa leșin?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa calda reglezi la 40-42 grade.
Incalzirea, daca ai suprafata mare la calorifere, atunci reglezi la 60-70 grade, daca caloriferele sunt mici, atunci pana la 80 grade.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Citeste cartea ei tehnica acolo scrie modul de utilizare, cum sa o setezi in asa fel încît sa faci economie dar sa ai si caldură si apă calda.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai cine ti-a instalat-o nu a discutat cu tine despre asta? Mai ales INAINTE sa dimensionezi instalatia? Daca voiai economie iti luai frumos calorifere cit mai mari posibil, centrala in condensatie, si puneai frumos si termostat de ambient. Fara termostat nu faci nici o treaba. Eu de exemplu am Motan MkDens 25, calorifere de otel cit de mari am putut (in dormitor are vreo 2.5 metri, de exemplu), si cu termostatul pus pe 21.4-21.8 ziua si 20.4-20.8 noaptea am platit iarna trecuta sub 250 RON la gaz lunar. A, da, apa din calorifere e pe 45. Tu avand centrala fara condensatie, probabil ca ar trebui sa pui caloriferele cam la 60 pentru eficienta maxima - dar, repet, asta trebuie sa discuti exact cu cine ti-a facut instalarea si reglajele initiale. Cu o centrala ca a ta reglata si folosita prost duci factura la gaz la 5-700 RON fluierind.

| gabicoo a răspuns:

Încălzirea 60 - 65 °C
Apă caldă 40 - 42°C

| MeraO a răspuns:

Nu stiu ce fel este centrala dvs daca e clasica sau in condensatie, nu ati spus nimic despre asta si este important. Eu am centrala in condensatie am Viessmann si am temperatura pe tur setata la 50 de grade pentru ca doar asa centrala functioneaza in condensatie si se face economie de combustibil. De cand am centrala noua mi-a scazut mult consumul, asa ca a meritat investitia