| Maddy19991993 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare. De curand am facut nunta si as vrea sa imi construiesc deasupra socrilor mei un etaj cu cateva camere necesare(o baie,o bucatarie,un dormitor,un hol, si o sufragerie) in care sa stau eu cu sotul meu. Cat m.ar costa ridicarea camerelor +refacerea acoperisului si ridicarea lui? Noi avem in jur de 6000€. Ne-ar ajunge?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine chemi un meserias sa iti faca o mica evaluare.
In constructii, mereu apare ceva inopinant si socoteala de a acasa, nu se potriveste cu cea de la targ.
Un meserias iti poate zice asa in mare cam la cat se ridica costurile.
Sa n u uitam ca mana de lucru este foarte scumpa, aprobari/proiect etc.
Toate astea costa.
O seara buna happy

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In constructii investitia nu se poate calcula exact.Pentru ca pe parcurs mai intervin si altele. Oricum,un raspuns exact nu iti pot da pentru ca nu se stie o suprafata pe care se face lucrarea, materialele din care vrei sa faci acel nivel, din ce este confectionat parterul.Iar daca, din constructie casa(parterul) nu are mustati(un termen din constructii)din fier beton pentru a se continua turnarea betonului (stalpi)pentru acest etaj, este cam dificil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt prea multe variabile sa iti spuna cineva un pret fix.

depinde daca casa mai suporta un etaj, daca vrei sa o izolezi, ce fel de acoperis ii pui, suprafata de construit samd. Oricum 6000 euro e un pret mic, prea mic pentru ceva de calitate

| minrest a răspuns:

Dar de ce crezi ca tine inca un etaj? Chiar daca tine trebuie sa faci centura de beton, stalpi pana jos, etc. Deocamdata fa LANGA CASA SOCRILOR living, bucatarie si baie, iar mai tarziu cand ai bani adaugi dormitoare.