| Sabinaa a întrebat:

Am si eu o problema: am niste pui de curca de doar cateva zile. Unul dintre ei este foarte moale, nu poate sta in picioare si tot "casca" ciocul. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca moare sau daca pot face ceva pentru el ca sa traiasca?
Raman profund indatorata.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| remus a răspuns:

Instaleaza un bec cu filament in cutie ca sa fie caldura suficienta, puii de curca sunt foarte sensibili la frig.

3 răspunsuri:
| mikkhhell a răspuns:

Ca sa devina mai vioi, dai fiecarui puisor unu sau doua boabe de piper, iar dupa trei sau patru zile repeti operatia. De mancare poti sa le dai marar tocat marunt amestecat cu malai sau cu concentrat special pentru pui, toate acestea fac sa le intareasca sistemul imunitar si organismul puisorilor.

| White13 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa pui un bec cu filament(raspunsul lui remus). Asta e o parte importanta.Dar si mai important: du-l la veterinar, el este cel mai in masura sa iti dea un sfat, noi nu putem decat sa iti zicem fa ai sau aialalta, lucruri care pot agrava situatia puiului de curca. SUCCES!

| strungarel a răspuns:

Eu am crescut curci si pe langa boabe de piper, 1 sau 2 pe zi le băgam picioarele în spirt sanitar. au nevoi de brânză sau lapte acru ca hrană. dacă îi prindea ploaia îi uscam cu uscătorul