| anonim_4396 a întrebat:

Am un balcon de 12 mp in forma L, cu o mica debara(+2mp) pe care vreau sa il inchid cu termopane. Peretele balconului din BCA subtire de 10 cm nu este izolat pe dinafara decat peretii camerelor, in exterior. Vreau de asemenea sa impart balconul in doua si pe o parte sa fac o bucatarie mica. Pt asta trebuie sa scot izolatia de pe pereti pe care va fi pusa mobila sau pot sa o las?(polistiren 10 cm). Pt izolarea peretului balconului bca ce imi recomandati tinand cont ca izolare exterioara nu pot face. Am avut problema cu mucegaiul in una din dormitoare al carui perete culmea,e izolat in exterior, unde se afla si debaraua neizolata. Imi este teama sa nu se intample asa cu tot peretele bca dupa ce pun termopanele. Mersi.

3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Izoleaza cu materiale care "respira " nu polistiren. fara izolatie cu siguranta vei avea condens masiv. cu izolatie tip folie vei avea poate mucegai. cu izolatie care respira va fi totul ok

| Cristian_Birmanese_1990 a răspuns:

Despre izolare nu stiu, dar daca vrei niste termopane bune, iti recomand Schuco. Suna la 0727742735

| Andrew54 a răspuns:

Fa o izolatie buna si nu foarte costisitoare, pune de preferat un calorifer micut in balcon sau cauta lavabil anti mucegai sau exista un spray, sper ca te-am ajutat