| anamaria93 a întrebat:

am un cactus care se usca, ce pot face cu el? Heeeelp puppy dog eyes! funda!

Răspuns Câştigător
| Valisha18 a răspuns:

Cactusii n-au nevoie de apa multa. se poate usca si de la apa prea multa. Eu am dedinta sa ud mereu plantele, de frica sa nu moara, dar cu cactusii e altfel. Daca nu l-ai udat prea mult, si este pui, trebuia sa-l pui doar cand era fiarte mic. Daca nu e pui si nu l-ai replantat prea tarziu, poate fi din cauza ghiveciului. Ii trebuie unul mai mic, nu prea mare. Daca i-au aparut flori, nu trebuia sa-l uzi deloc. Daca nimic din cele mai sus nu s-a intamplat, atunci nu prea stiu, poti respecta sfaturile urmatoare: Vara il uzi de 1 sau de 2 ori pe saptamana, seara cel mai bine. Primavara si toamna il uzi dimineata, doar 1 data pe saptamana. Incepand cu luna noiembrie, nu-l uzi deloc, dar il tii la loc luminos, cu temperaturi de peste 3 grade celsus dar nu mai mult de 9 grade celsius. de fiecare data cand il uzi, elimini apa din tava ghiveciului, si nu-i pui apa acolo, ci direct pe radacina, fara cantitati abundente. Pamantul din ghiveci trebuie procurat de la florarie, si pus jumatate nisip ( curat, de calitate!) si jumatate pamant de florarie. Mai poti adauga pietre mici in ghiveci, se zice ca-i face bine. La 1 sau 2 luni, nu stiu sigur, ii aplici un ingrasamant care contine mult fosfor pentru a-l ajuta sa traiasca bine. Sper sa nu-ti moara! iti inteleg frica, si eu iubesc planele mult, si uneori si vorbesc cu ele iar cand imi moarevreuna imi vine sa plang...happy

4 răspunsuri:
| OvidiuDanzka a răspuns:

Fumeazal

| Speedmafia a răspuns:

La-i udat de multe ori cactusul meu nu il ud deseori poatr tr scos din ghiveci si pus in unul mai marewinking

| liladyna a răspuns:

Chiar daca cactusii provin din desert unde ploua la cativa ani, asta nu inseamna ca trebuie sal uzi la intervale asa lungi. totusi daca il uzi zilnic este iar o problema. in general(dar depinde si de specie) cactusii se uda cel mult o data pe saptamana, poate mai rar. funda?

| Dina a răspuns:

Nimic nu mai poti face.